Apple, Eylül ayında çok iddialı dört yeni model sunacak. Yeni iPhone serisinin de geleceği Eylül ayında firmanın iOS 16 ile de farklı özellikleri tanıtması bekleniyor. İşte detaylar.

Apple iPhone 14 Pro problemleri bitmek bilmiyor! Apple iPhone 14 Pro problemleri bitmek bilmiyor!
Apple her yıl yeni bir iPhone modelini piyasaya sürmeye çalışıyor. Bu doğrultuda dört yeni model sunacak olan firmanın yeni telefonları Eylül ayında tanıtılacak. Yeni raporlara göre Apple, bir sonraki büyük iPhone duyuru etkinliği için basın davetiyeleri göndermeye başladı.

Bu davetlerde dikkat çeken ise 7 Eylül olarak belirlenmiş olan lansman tarihi oldu. Bugünden itibaren sadece iki hafta sonra gelecek olan modelleri herkes dört gözle bekliyor.

iPhone 14 ve çeşitleri dışında, Apple'ın Eylül etkinliğinde başka neler göstereceğini henüz bilmiyoruz. Bununla birlikte, şirket ana donanım özelliklerini açıklamamaya sadık kalsa bile, yine de konuşulacak olan çok şey var. Geçen yıldan beri ortaya atılan söylentilere göre iPhone 14 ve iOS 16 ile ilgili yeni bir şeyler de tanıtılabilir.

Haziran ayında sızan bilgilerde iPhone 14'ün dört farklı varyantla gönderileceği bildirilmişti bunlar: iki "Pro" model (Birisi Max olacak) ve iki düz olan model piyasaya sürülecek.

iPhone Pro/Max modellerinin kod adı D73 ve D74 olduğu bildirilirken, Pro olmayan modellerin ise D27 ve D28 adlarını taşıdığı bildiriliyor. Spesifikasyonlar açısından, ayrıntılara girmek için henüz çok erken olsa da söylentiler, Pro olmayan düz modellerin en az birinin 6.7 inç ekranla geleceği konuşuluyor.

Cihazların donanımına baktığımızda, Pro olmayan iPhone 14'lerin eski A15 yongasıyla birlikte geldiğini görebiliriz, Pro varyantları ise yeni A16 ile gelecek. Özellikler tarafına bakacak olursak, iPhone 14 modellerinin (en azından bazılarının) cihazınız uyku modunda olsa bile görüntülenmeye devam edebileceğiniz "her zaman açık" ekran teknolojisiyle geleceği bildiriliyor.

Bu teknoloji yıllardır! rakip Google Android telefonları arasında zaten yıllardır kullanılıyor, bu nedenle Apple'ın kendi açık ekran özelliğini bu kadar uzun sürede çıkarması biraz şaşırtıcı görünüyor.

Ne yazık ki, iPhone 14 serisinin sonunda USB-C'ye geçiş yapacağını umanlar 7 Eylül'den sonra hayal kırıklığına uğrayabilirler. Çünkü firma, Avrupa kıtasının haricindeki modellerine kendi lightning kablosunu sunabilir. 

Diğer özellikler açısından iPhone 14 hakkında pek fazla bir şey bilinmiyor ama neyse ki Apple'ın başka neler yapabileceğini görmek için uzun süre beklemek zorunda kalmayacağız. Her zaman olduğu gibi, en son duyurular ve sızıntılar geldikçe burada sizlere sunacağız, bu yüzden 7 Eylül geldiğinde bizleri takip etmeyi unutmayın.