banner158
banner218

'Yüzyılın Anlaşması'na karşıyız'

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, ülkesinin İsrail-Filistin meselesine "çözüm" iddiasıyla öne sürülen "Yüzyılın Anlaşması"nı kabul etmeme konusunda ısrarlı ve hemfikir olduğunu söyledi.

'Yüzyılın Anlaşması'na karşıyız'
banner216


Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent  Beyrut'taki Hükümet Sarayı'nda gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında,  Filistin'e dayatılan "Yüzyılın Anlaşması" planı ele alındı.

Açıklamada ifadelerine yer verilen Başbakan Hariri, Lübnan hükümetinin  "Yüzyılın Anlaşması" planına karşı tutumunun net olduğunu savundu.

Hariri, "Bizler bu projeye karşıyız ve Lübnan'daki tüm oluşumlar bunu  kabul etmeme konusunda hemfikir." ifadelerini kullandı.

Filistinli mültecilere bulundukları ülkelerde vatandaşlık verme  konusuna da değinen Hariri, Filistinlilerin vatanlarına geri dönmesi ve  vatandaşlık verilmemesini içeren bir anayasaya sahip olduklarını vurguladı.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri de birkaç gün önce "Yüzyılın  Anlaşması" planının ekonomi paketiyle ilgili şunları kaydetmişti:

"Bazıları Lübnan makamlarının sessizliğini zehirli teklifi kabul  şeklinde yorumlamasın diye şunu vurgulamak istiyoruz. Yatırımları için Lübnan'da  verimli bir toprak bulamayacaklar. Bu yatırım, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız  devlet kurma ve geri dönüş gibi Filistin halkının hakları ve Filistin davası  aleyhinedir. Lübnan ve Lübnanlılar Filistin'i otuz gümüşe (ucuza) satmak  isteyenlerin ortağı olmayacak."

"Yüzyılın Anlaşması" planı kapsamındaki ilk organizasyon

ABD öncülüğünde Bahreyn'in ev sahipliğinde düzenlenen ve dün sona eren  "Refah için Barış" başlıklı ekonomi çalıştayının, ABD'nin İsrail-Filistin  meselesinin çözümü konusunda açıklaması beklenen "Yüzyılın Anlaşması" planı  kapsamındaki ilk organizasyon olduğu ifade ediliyor.

Çalıştaya katılmayacağını açıklayan Filistin yönetimi, bölge  ülkelerini de söz konusu çalıştayı boykota çağırmıştı.

Filistin'in boykot çağrısına rağmen çalıştaya ev sahibi Bahreyn'in  yanı sıra Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar  ve Fas katılmıştı. İsrailli yetkililer çalıştaya davet edilmezken, bu ülkeden iş  insanları ve bazı gazeteciler ise toplantıya iştirak etmişti.
Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 21:19