banner339
banner274

TÜGVA gençlerle buluşmak için sınır tanımıyor

GENÇLER YAŞAYARAK ÖĞRENİYORLAR

TÜGVA gençlerle buluşmak için sınır tanımıyor
banner401
banner399


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) proje ve faaliyetlerine ara vermeksizin devam ediyor. Pandemi nedeniyle fiziki olarak bir araya gelmenin mümkün olmadığı Ramazan ayının, anlam ve öneminin idrak edilebilmesi adına gençler için, bu aya özel birbirinden farklı proje ve faaliyetler hazırladı. Vakıf, Ramazan ayına özel çalışmalarıyla Türkiye’nin 81 ilindeki gençlerin yanı sıra ihtiyaç sahiplerine ve yurt dışındaki gençlere de ulaşıyor.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadis-i şerifinde:

“Allah Teala’nın rahmet gölgesinden başka bir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde, yedi kimseyi Allah Teala rahmetinde gölgelendirecektir. Bunlardan birisi de sağ eli ile verdiği sadakayı, sol elinin haberi olmayacak şekilde gizliliğe dikkat edendir” buyurmaktadır.

Bu hadis-i şerife örnek teşkil edecek bir kampanya başlatıldı.

Türkiye Gençlik Vakfı’nın Türkiye genelinde “Tabağını küçült, sofranı paylaş” sloganıyla başlattığı “Askıda İftarlık” kampanyası ise adeta bu hadis-i şerife bir örnek teşkil ediyor. Kampanya sayesinde ihtiyaç sahibi ailelere iftar yemeği ulaşmasını sağlarken; pandemi döneminde zorluk yaşayan esnafımıza da destek oluyor.

Ramazan ayı boyunca devam edecek olan kampanya ile “Askıda İftarlık” kampanyasına katılmış olan herhangi bir lokantadan, dilenen sayıda iftar yemeği siparişi verilmesi yeterli. İftarlıkların bu lokantadan ihtiyaç sahipleri tarafından almasının yanı sıra iftarlıkların dağıtımı için “TÜGVA Destek” hattıyla iletişime geçilmesi de mümkün.

Nisa Suresi’nde buyrulan “Kim peygambere itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur” ayetinden esinlenerek başlatılan “Hadislerle Sessiz Vlog” yarışmasının bu yıl 2.’si düzenleniyor. Ramazan ayında Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) sünnetlerini yaşatarak öğretmeyi amaçlayan yarışmada liseli gençler, belirlenen 5 temaya ait hadislerden 3’ünü seçerek çektikleri sessiz vlogları YouTube kanallarına yüklüyor.

81 ilde organize edilen “İftara 5 Kala” faaliyetinin bu yıl 3.’sü gerçekleştiriliyor. İftara yetişemeyen vatandaşlara, bu sene de vakıf bünyesindeki gönüllü liseli gençler tarafından su ve hurma ikramında bulunuluyor. Ramazan ayında yardımlaşmanın ve paylaşmanın önemine dikkat çeken etkinlik, her ilde belirlenen noktalarda gerçekleştiriliyor.

“Teheccüt Buluşmaları” programıyla, her pazar saat 03.30’da teheccüt namazını kılmak için Türkiye’nin dört bir yanından liseli gençler çevrim içi oluyor. Gençler için belirlenen konular hakkında yapılan sohbet programıyla başlayan etkinlik, kılınan teheccüt namazının ardından 10 farklı ilden liseli gençlerin ettiği dua ile son buluyor. Hızlı Olan Kazansın Bilgi Yarışması kapsamında gerçekleştirilen “Peygamber Efendimiz (s.a.v) ve Gençlik” kitap okuma yarışmasında ise gençler; okuyor, öğreniyor, yarışıyor ve birbirinden güzel hediyeler kazanıyor.

Vakıf, yalnızca Türkiye’de değil yurtdışında da gençlere ulaşıyor! Türkiye Gençlik Vakfı tarafından Ramazan ayında çeşitli ülkelerde hadis-i şerif kartı dağıtımı yapılacak. Belçika’da; Almanya’da Mainz, Stuttgart ve Duisburg şehirlerinde; İngiltere Londra’da; Amerika’da New York ve Brooklyn’de; Fransa’da Paris, Lyon, Strasbourg ve Bordeaux’da; Balkanlar’da Makedonya ve Bosna’da düzenlenecek olan etkinlikler kapsamında gençlere hadis-i şerif kartları hediye edilecek. Ramazan-ı Şerif’in ruhuna özgü konularla asr-ı saadet dönemine yolculuk yapılacak. Gençler her hafta 4 halifeden birini, daha yakından tanırken; TÜGVA TV’de bir iftar sofrasının sıcaklığını verecek.

BİZİM HABER MERKEZİ 
banner218