banner339
banner274

Stresi Yok Eden Besinler Hangileri?

Stresi Yok Eden Besinler Hangileri?
banner401
banner408


Fiziksel sağlığımız kadar ruh sağlığımız da önemli. Her anlamda daha sağlıklı bir hayat için seçeceğimiz besinler, bir yandan da kendimizi daha iyi hissetmemiz için de etkili olabilir. Vücudumuzdan stresi uzak tutan besinler hangileridir? Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuğba Küçük açıkladı.

Kabak Çekirdeği Temel Kaynak 

Günümüzde birçok hastalığın altında yatan sebep olarak gösterilen stresten kurtulmak için kimi spora, kimi aşırı yemeye yöneliyor. Stresle baş etme yöntemi olarak yemek yemeyi seçenler için son derece sağlıklı ve stres ile mücadele eden önemli besinler vardır. Kabak çekirdeği, stres anında yükselen kortizol seviyesinin düzenlenmesinde rol oynayan ve stres belirtilerini azaltan magnezyumun başlıca kaynağı.

Biberin Mucizesi

Kırmızı biber, iyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini kandaki stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürerek stresinizi gidermenize yardımcı olur. Yulaf ezmesi, serotonin seviyesinin artmasına yardımcı olarak stresi azaltan yulaf ezmesini süt veya yoğurdunuza ekleyerek eğlenceli ve sağlıklı öğünler hazırlanabilir.

Endişe Gideren Yeşil Çay 

Yeşil çay, duygu durum bozuklukları üzerinde olumlu etkileri olan L-Theanine adlı amino asit içerir. L-Theanine, stresi azaltan serotonin ve dopamin hormonlarının üretimine yardımcı olurken; beyinde stres ile bağlantılı kimyasalların seviyesini düşürerek stres ve endişeyi azaltır.

Haftada İki Kez Balık

Stresinizi yönetirken D vitamini ve Omega-3 yağ asitlerince zengin olan somon balığı ızgara/haşlama/fırın gibi sağlıklı pişirme yöntemleriyle hazırlayarak haftada en az 2 kez tüketilmeli.

Çikolataseverlere Güzel Haber

Serotonin ve endorfin gibi iyi hissetmemizi sağlayan nörotransmitterlerin beyindeki düzeyini artırır. Bu sebeple stresli anlarınızda kendinizi daha iyi hissetmek için kahvenin yanında en az yüzde 70 oranında kakao içeren bitter çikolata tercih edilmeli.

Kahvaltının Yıldızı Yumurta

Yeşil mercimek, ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan selenyum açısından son derece zengin olan yeşil mercimeği salatalarınızda ya da yemeklerinizde kullanarak stresle mücadelenize dahil edebilirsiniz. Kahvaltı sofralarımızın olmazsa olmaz en kaliteli protein kaynağı yumurta stresle mücadelede de altın role sahip. Yaban mersini, stresle mücadelede etkin bir kimyasal olan dopaminin üretimine yardımcı olur. Serbest radikallerle savaşan antioksidanlarca zengin yaban mersinini tek başına, smoothielerinize ve yoğurdunuza ekleyin.

Sizin stresli anlarınızı kontrol etmek için tercih ettiğiniz besinler hangileri?
banner218