banner339
banner274

HDP için geri sayım: 15 gün içinde karar verilecek

15 gün içinde karar verilecek

banner362
HDP için geri sayım: 15 gün içinde karar verilecek
banner353


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Antalya'da düzenlenen "Sınıraşan Örgütlü Suçlarla Mücadele" konulu konferansa katılmasının ardından HDP'nin kapatılmasına yönelik yeni davaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

HDP iddianamesinin hazırlandığını ve Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) sunduklarını belirten Şahin, bundan sonraki sürecin AYM’nin yetkisinde olduğunu söyledi.

Şahin, "Biz elimizden geleni yaptık. Tüm delilleri, kararları, dosyaları, CD'leri, HDP yetkililerinin konuşmalarını hepsini dosyada delil olarak sunduk. 843 sayfa iddianame, 451 kişi hakkında yasak isteniyor, 69 kişi de odak olduğu için iddianamede yer alıyor.

Yaklaşık 500 kişi değil, 451 kişi hakkında yasak istiyoruz, artı 69 kişi de terör örgütü lehine konuşmaları, parti kurulmadan ya da kurulduktan sonra parti üyesi olarak terör örgütü lehine konuşmaları var, ona ilişkin beyanları var, onlar da 69 kişi" dedi.

Şahin, iddianamede partinin banka hesabına tedbir konulmasının da istendiğini söyledi. HDP'nin üst yöneticilerinin isimlerinin olup olmadığı yönündeki soruya Şahin, "Hemen hemen hepsi zaten. Hepsinin terör örgütü lehine konuşmaları var, beyanları var, bunların hepsi hakkında yasak istiyoruz. İsim olarak şu anda bir şey söyleyemem" cevabını verdi.

Süreci kendilerinin de beklediğine değinen Şahin, iddianamenin kabul edilmesini beklediklerini, 15 gün içinde kabul edilip edilmeyeceğine dair karar verileceğini ifade etti.
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k