banner339
banner313

Finansal Sağlık Size Nasıl Bir Yaşam Alanı Sunar?

Finansal Sağlık, günlük veya aydan aya finansmanınız üzerinde kontrole sahip olmanız; finansal bir durumu absorbe etme kapasitesine sahip olabilmeniz anlamına gelir.

Finansal Sağlık Size Nasıl Bir Yaşam Alanı Sunar?
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Herkes sağlıklı yaşam tarzına sahip olmak için nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilir. Dengeli beslenmek, bol bol egzersiz yapmak ve en az sekiz saat uyumak gibi bizim için iyi olacağını bildiğimiz her şeyi yaparız. Ama hiç finansal olarak sağlıklı olmak için ne gerektiğini düşündünüz mü? İşte burada finansal sağlık devreye girer.

Finansal sağlık, finansal olarak ne kadar formda ve sağlıklı olduğunuzun ölçüsüdür ve herkes için farklıdır. Bir kez ulaştığınızda, finansal olarak “iyi” olduğunuz anlamına gelen belirlenmiş bir sayı yoktur. İhtiyaçlarınızı karşılayacak kadar paranız var mı? Hayatınızdan zevk almak için istediğiniz seçimleri yapma özgürlüğüne sahip misiniz? Bunlar, kişinin finansal sağlığını ölçen şeylerdir.

Finansal Sağlık, günlük veya aydan aya finansmanınız üzerinde kontrole sahip olmanız; finansal bir durumu absorbe etme kapasitesine sahip olabilmeniz anlamına gelir. Finansal hedeflerinize ulaşmak için doğru yolda olduğunuzu ve hayattan zevk almanızı sağlayacak seçimler yapmak için finansal özgürlüğe sahip olduğunuzu gösterir.

Finansal sağlığa eriştiğinizde ihtiyaçlarınız ne olursa olsun, belirli güvenlik düzeyine ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeterli paraya sahip olursunuz. Finansal açıdan iyi olduğunuzda, keyifli yaşam sürmenizi sağlayacak seçimleri yapmak için yeterli paranız olur.

Peki bu neden bu kadar önemli?

Hayatınızı yaşamanız için fiziksel ve zihinsel sağlığınız ne kadar önemliyse, finansal sağlık da o kadar önemlidir. Finansal açıdan iyi ve sağlıklı olmanın temel faydalarından bazıları şunlardır:

1. Hayallerinizin peşinden gitme yeteneği sunar

Finansal sağlık hayatı dolu dolu, güvenle yaşamanıza, hayallerinizin ve hedeflerinizin peşinden gitmenize olanak tanır. 

2. Stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olur

Finansal sağlık, daha düşük stres seviyeleri ile bir hayat yaşamanızı sağlar. Çünkü çoğu stres durumunun en büyük nedeni maddi nedenlerden kaynaklanır.

3. Acil durumlarla başa çıkmanızı sağlar

Son olarak, finansal sağlık, yolunuza çıkan herhangi bir finansal engel veya acil durumla başa çıkmanın yollarını sunar. Bu da hem stres seviyenizi azaltabilir hem de finansal hedeflerinize ulaşma yolunda ilerlemenizi sağlayabilir, bu nedenle sizin için tam bir kazançtır.

 

 
banner218