banner339
banner313

Eski vekil Özkes'in ev hayali kabusa döndü

Pana Yapı'nın mağdurları arasında CHP'li eski milletvekili İlhan Özkes'in de olduğu ortaya çıktı. Evlerini satıp yarım milyondan fazla ödeyen Özkes'in oğlunun oturduğu daireye, haciz işlemi başlatıldı.

Eski vekil Özkes'in ev hayali kabusa döndü
banner401
banner399


CHP’den bir dönem milletvekili olan İhsan Özkes, Fikirtepe kentsel dönüşüm alanındaki Brooklyn Dream (Brooklyn Rüyası) Projesi yüzünden mağdur duruma düştü. Projeden 3 daire alan Özkes’in oğlunun oturduğu daireye banka, kredi ödenmediği için haciz işlemi başlattı.

Cumhuriyet'ten Cüneyt Muharremoğlu'nun haberine göre, ‘Kurtlar Vadisi’ ve ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ gibi dizilerin yapımcılığını yapan Pana Film ile Pana Yapı’nın eski patronu Raci Şaşmaz’ın mağdur ettiği 2000 kişiden birinin 2015 yılında CHP’den milletvekilliği sona eren İhsan Özkes olduğu ortaya çıktı.2015 yılında Özkes, oyuncu Necati Şaşmaz’ın ağabeyi Raci Şaşmaz’a ait Pana Yapı’nın Brooklyn Dream Projesi’nden etkilenerek buradan 3+1 daire satın almak için el sıkıştı. Daha sonra projeden oğlu için 1+1 daire için anlaşma yapan Özkes, son olarak Üsküdar’da bulunan, diğer oğlunun oturduğu evi 2+1’lik bir daire ile takas etti. Şirketin vaadine göre 2018 yılında daireler teslim edilecekti. Süreç boyunca Pana Yapı’ya ödeme yapmak için Ankara Mamak’taki üç dairesini satan Özkes, Pana
Yapım’a 566 bin TL ödedi.

Özkes, inşaatın başlamasını beklerken Pana Yapı, mali açıdan zor günler yaşamaya başladı. Şirket, takasla devraldığı, Özkes’in oğlunun oturduğu Üsküdar’daki daireyi ipotek ederek, bankadan kredi çekti. Finansal sıkıntıyı atlatamayan Pana Yapı, Fikirtepe’de 1000’i aşkın konutun bulunduğu Brooklyn Dream ve Brooklyn Life projelerini yarım bıraktı. 200 milyon TL yatırımla hayata geçirilecek ve 650 adet konut ile 34 adet ticari ünitenin yer aldığı Brooklyn Dream Projesi’nde inşaatın sadece yüzde 12’si bitirildi. Kredi için ödeme yapılmayan banka, şirkete haciz işlemi başlattı. Şu an, Özkes’in oğlunun oturduğu Üsküdar’daki daireye 404 bin TL kıymet biçildi.

2015 yılında 5 evi bulunan İhsan Özkes, süreçte üç dairesini sattı, bir dairesine haciz konuldu. Bu süreçte dövize vurulduğunda yaklaşık 1.5 milyon TL kaybettiğini belirten Özkes’in elinde şu an bir tek kendi oturduğu daire bulunuyor. Eski vekil, “Bu tuzağa nasıl düştüm, ben de şaşıyorum. Fikirtepe’de kentsel dönüşüm fotoğraflarında, dönemin bakanları da vardı. Tanınan bir şirketti. Bu iş, İstanbul’un göbeğinde oluyor. 2019 yılındayız. Böyle bir şey yapacaklarına ihtimal vermedim. Güvendim. Bu inşaat yapılıyorsa yapılsın, yapılmıyorsa paramı geri versinler. Evimin üzerindeki haciz kaldırılsın, nefes alayım” diyor.
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 09:38
banner218