• BIST 108.545
 • Altın 153,318
 • Dolar 3,8312
 • Euro 4,5153

  Eylem talebi ertelendi

  04.02.2009 22:42
  Hükümetin Bakanlar Kurulu kararı ile tarımsal desteklemelerde yüzde 10 oranında kesinti yapılacağını açıklamasından sonra üreticilerinin bu karara tepkisi sürüyor.
  Eylem talebi ertelendi
  Eylem talebi ertelendi Eylem talebi ertelendi Eylem talebi ertelendi

  Tepkilerin sadece yüzde 10"luk kesintiye değil, genel anlamda AK Parti iktidarının tarımsal politikalarına olduğu vurgulanıyor.
  Geçtiğimiz hafta Söke Ziraat Odası"nda gerçekleşen toplantıda Sökeli çiftçiler eylem yapılmasını istemiş, üretici temsilcisi kuruluşların başkanları ise “Üretici ne isterse biz yapacağız. Eylemin şekline karar verelim, açıklayacağız” demişlerdi. Söke Ziraat Odası önünde tepkilerini bir kez daha dile getirmek için toplanan 450 civarında üretici; tarımsal kuruluş temsilcilerinin eylem kararı aldıklarını söylemelerini bekledi ama beklenen olmadı.
  Sökeli üreticilerin gerçekleşen buluşması için Söke Ziraat Odası önündeki Kurtuluş Caddesi saat 11.00"den itibaren trafiğe kapatıldı. Ziraat Odası önünde son aylarda tarımda yaşanılan sıkıntılar ve ekonomik kriz sonucu hayatını intihar ederek sonlandıran üreticilerin anısına lokma döktürüldü. Söke Ziraat Odası tarafından düzenlenen üreticilerin buluşmasına Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Güllübahçe Belediye Başkanı Yılmaz Salbaş, CHP İlçe Başkanı Sevim Şahin, CHP İl Genel Meclis Üyesi Kazım Er, İşçi Partisi İlçe Başkanı Veli Çelik, MHP Söke Belediye Başkan Adayı Yusuf Keremit, DP Söke Belediye Başkan Adayı Mızrap Nazlı, DSP Söke Belediye Başkan Adayı Reşit Ünal Kızılırmak, Ziraat Odası önceki dönem Başkanı Arif Gürdal, Karacasu Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç, Söke esnaf odalarının başkanları, TARİŞ, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının Başkan ve temsilcileri katıldı.
  Açılış konuşması yapan Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Örnek; çiftçinin derdinin sadece yüzde 10"luk prim kesintisi olmadığını, üreticilerin genel anlamda sıkıntı yaşadığını söyledi. Üreticinin hakkını istediğini söyleyen Muhsin Örnek; “Sıkıntılarımızı onlarca kez bakanlara ilettik. Tarım olmadan dünyanın, Türkiye"nin halini bir düşünün. Bu kadar önemli olan tarım sektörünü unutuyorlar” dedi.
  Hiçbir yerden ses çıkmazken Aydın"dan, Aydın"ın Söke ilçesinden tepki sesleri yükseldiğini belirten Aydın Ziraat Odası önceki dönem Başkanı Arif Gürdal; “Üretici Türk tarımını ayağa kaldırmak için burada. Bizler yok olan bir kesimin temsilcileriyiz. Tarım sadece tarım yapan insanlar için değil, tüm insanlar için önemli. Bu ülkenin çiftçileri her zaman üreterek görevlerini yerine getirmektedir. Bize adeta üretmeyin denmekte. Ama biz bu ülke için üretmek zorundayız. Söke çiftçisinin bu tepkisinin devamının geleceğinden eminim” dedi.
  Daha sonra kürsüye Sökeli üreticiler Erkan Oklay, Ali Günal, Ömer Özbaş, Reşat Bay, Hüseyin Çeşme, Mehmet Çolak ve Mehmet Muslu görüşlerini dile getirerek, yaşadıkları sıkıntılardan söz ettiler.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim