Apple'a büyük paralar kazandıran iPhone'da çare olamıyor Apple'a büyük paralar kazandıran iPhone'da çare olamıyor
Dikkat çekici bir şekilde cezası, Theranos'un eski CEO'su Elizabeth Holmes'a verilen 11 yıl üç aydan biraz daha uzun. The Wall Street Journal'ın bildirdiğine göre, cezasından önce Balwani'nin hukuk ekibi denetimli serbestlik veya ev hapsi talebinde bulundu. Bir denetimli serbestlik görevlisi dokuz yıl hapis cezası tavsiye ederken, savcılar 15 yıl hapis cezası istedi.

Miktar henüz belirlenmemiş olsa da Balwani de tazminat ödemek zorunda kalacak ve en geç 15 Mart'ta teslim olması gerekiyor.

Duruşmasında toplam 11 dolandırıcılık suçlamasından yedisinden aklanan Holmes'un aksine Balwani, Theranos hastalarını ve şirketin zengin yatırımcılarını dolandırmaktan suçlu bulundu. Balwani, COO olarak şirketin sorunlu laboratuvarının operasyonlarını denetledi ve savcılar, onun kan testleriyle ilgili sorunlar ve bunların hastalar için oluşturduğu riskler hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olduğunu savundu.

Balwani, Theranos'ta geçirdiği süre boyunca hiçbir zaman eski ortağı kadar ün kazanmadıysa da Holmes'la olan ilişkisi, şirketin düşüşüne neden olan entrikada büyük ölçüde rol oynadı. Holmes ve Balwani'nin ilişkisi, Theranos hakkında bir Hulu mini dizisi olan The Dropout'ta öne çıktı ve ikisi arasındaki metin mesajları her iki davada da yüksek sesle okundu.

Balwani ayrıca Holmes'un savunmasının da önemli bir parçasıydı. Duruşması sırasında Holmes, Balwani’nin romantik ilişkileri sırasında kendisine tacizde bulunduğunu ve bunun onu şirketin laboratuvarındaki sorunlar hakkında yanılttığını ifade etti. Balwani, duruşmasında ifade vermedi veya ceza duruşmasında konuşmadı.