banner158
banner218

Sudan'da darbeciler 'sivil hükümet' vaat ediyor

Askeri Geçiş Konseyi, yönetimi sivil bir hükümete devredeceklerini ve iktidarda kalmak istemediklerini savundu.

Sudan'da darbeciler 'sivil hükümet' vaat ediyor
banner216

Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi, yönetimi sivil bir  hükümete devredeceği taahhüdünde bulundu. 

Sudan Askeri Geçiş Konseyi üyelerinden Celaleddin eş-Şeyh et-Tayyib, Etiyopya Dışişleri Bakanı Workneh Gebeyehu ile başkent Addis Ababa'da bir araya  geldi.

Tayyib, Askeri Geçiş Konseyi'nin, yönetimi sivil bir hükümete  devredecekleri taahhüdünde bulunduğunu belirterek, Sudan'da yaşananların askeri  darbe olmadığını ve halkın değişim talebi doğrultusunda gerçekleştiğini  vurguladı.

Ordunun yönetimde kalma gibi bir isteğinin bulunmadığını söyleyen  Tayyib, yönetimin sivil bir hükümete devredilmesi konusunda halk temsilcileriyle  de görüşmeler yapıldığını kaydetti.

Tayyib, Afrika Birliği ve uluslararası topluma "ülkenin yaşadığı  siyasi ve ekonomik zorlukların üstesinden gelebilmesi için Konsey'i  desteklemeleri" çağrısı yaptı.

Hızlı Destek Kuvvetlerinden 'temizlik açıklaması'

Öte yandan, Sudan'daki Hızlı Destek Kuvvetleri de başkent Hartum'daki  ulusal ordu merkez yerleşkesi çevresinde temizlik faaliyetlerine başladığını  açıkladı.

Orduya bağlı Destek Güçleri "Söylentilere Hayır" ismiyle yayınladığı  yazılı açıklamada, "Toplum ve çeşitli güçler arasındaki rollerin entegrasyonunun  parçası olarak Hızlı Destek Kuvvetleri ve orduya bağlı diğer güçler ordu merkez  yerleşkesi çevresinde temizlik faaliyetleri yürütüyor." ifadesini kullandı.

Ordu güçlerinin görevinin, halkı korumak olduğu belirtilen açıklamada,  söz konusu temizlik kampanyasının, son günlerde ordu yerleşkesi çevresinde  yaşanan çatışmaların ardından bölgede kalan bazı garip cisimlerin ortadan  kaldırılması için yapıldığı aktarıldı.

Hızlı Destek Kuvvetleri ile orduya ait buldozerler, bugün sabah  saatlerinde ordu yerleşkesi önünde göstericilere ait barikat ve çadırları sökmeye  kalkışmıştı.

Ne olmuştu?

Savunma Bakanı Avad bin Avf, 11 Nisan'da devlet televizyonunda Yüksek  Güvenlik Konseyi başkanı sıfatıyla yaptığı konuşmada, ordunun ülke yönetimine el  koyduğunu, 2 yıllık geçiş döneminin başladığını ve Ömer el-Beşir'in  tutuklandığını duyurmuştu.

Ancak Bin Avf, Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi Başkanı sıfatıyla yemin  etmesinin üzerinden 24 saat geçmeden görevini bıraktığını ve yerine Abdulfettah  el-Burhan'ı seçtiğini açıklamıştı.

Bin Avf'ın görevi bırakmasının ardından Askeri Geçiş Konseyi'nin  başına geçen Burhan, 13 Nisan'da Askeri Geçiş Konseyi adına kararname  yayımlayarak 8 kişinin konsey üyeliğine atandığını duyurmuştu.

Askeri Geçiş Konseyi üyeliklerine atanan ordudan altı kişi ve emniyet  teşkilatı ve istihbarattan birer kişi yemin ederek göreve başlamıştı.

Konsey'in şu ana kadar birçok talebini karşıladığı muhalif gruplar,  Ömer el-Beşir döneminin tüm kurum ve sembol isimlerinin olmadığı yeni bir sisteme  geçilene kadar göstericilere "meydanlardan ayrılmayın" çağrısında bulunuyor.

Sudan, 19 Aralık 2018'den bu yana hayat pahalılığının protesto  edildiği ve Beşir'in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyordu.

Sudan'da Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı ve Askeri Geçiş Konseyi  Başkan Yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Daklu, önceki gün yaptığı açıklamada,  Beşir'in başkent Hartum'da ev hapsinde olduğunu belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 17:47