banner313

İngiltere'de May için yolun sonu göründü!

İngiliz basını, Brexit sürecinde peş peşe hezimetler yaşayan Başbakan May'in yarın istifasını ilan edeceğini bildiriyor.

İngiltere'de May için yolun sonu göründü!

Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) süreci krize  dönüşen İngiltere'de Başbakan Theresa May üzerindeki istifa baskısı artıyor. 

İngiliz hükümetinin parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'ndan  sorumlu bakanı Andrea Leadsom'ın dün gece açıklanan istifasının ardından,  Başbakan May'in de yarın istifa edebileceği belirtiliyor.

Leadsom, May hükümetinden istifa eden 36. üst düzey yetkili oldu.  Theresa May son iki yılda aralarında iki Brexit bakanı, bir dışişleri bakanı, bir  çalışma bakanı, bir başbakan yardımcısı ile iki savunma bakanının da yer aldığı  çok sayıda üst düzey üyesini kaybetti. İstifaların çoğunluğu da May'in Brexit  politikasında aldığı değişiklik kararlarına bağlı olarak gerçekleşti.

İngiliz basınında bugün yer alan haber ve değerlendirmelere göre,  artan baskı May'i yarın istifasını açıklamaya mecbur bırakabilir.

The Times, May'in Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirebilmek için  verdiği yeni tavizlerin partisi içinde bir isyan başlattığını, Leadsom'ın  istifasının da bunun öncüsü olduğunu yazdı. Gazeteye göre, baskı altındaki May,  istifasını yarın açıklayacak.

"Brexit fiyaskosunun ardından May gidici" manşetiyle çıkan The Sun  gazetesi de yalnızlaşan başbakanın Downing Street'teki ofisi "10 Numara"ya  saklandığı değerlendirmesine yer verdi.

"Yolun Sonu" manşetiyle çıkan Daily Mail gazetesine göre istifasını  yarın açıklayacak olan May, görevi bırakma süreciyle ilgili detayları kamuoyuyla  paylaşacak. Gazete, iktidardaki Muhafazakar Partinin bugün ülkede yapılan Avrupa  Parlamentosu seçimlerinde büyük bir yenilgi alacağına da işaret etti.

The Guardian ve The Independent gazetelerinin haberlerine göre ise May  koltuğuna tutunmaya çalışıyor ancak bunu ne kadar sürdürebileceği belli değil. 

İngiliz gazeteleri haberlerinde May'in makam aracının arka koltuğunda  yaşlı gözlerle göründüğü bir fotoğrafını kullandı.

Brexit anlaşması

May yeni Brexit planını dün Avam Kamarasına sunarken, kendi partisine  ait koltukların çoğunluğunun boş olması da dikkati çekmişti.

May, Avam Kamarası'nın 3 kez reddettiği ancak haziran başında yeniden  milletvekillerinin oyuna sunulacağı açıklanan Brexit anlaşmasının ayrıntılarını  önceki gün basın toplantısıyla ilan etmiş, dün de milletvekilleriyle  paylaşmıştı.

Başbakan May'in anlaşmaya yönelik itirazları gidermeyi amaçlayan  vaatleri arasında milletvekillerine yeni Brexit referandumu konusunda bir oylama  olanağı verilmesi de yer almıştı.

Seçim yenilgisi

May, 2016'da yapılan Brexit referandumunun ardından dönemin başbakanı  David Cameron'ın istifasıyla boşalan koltuğa milletvekillerinin desteğiyle  oturmuştu.

Ancak 2017 haziranında kendi kararıyla gittiği erken genel seçimde tek  başına hükümet çoğunluğunu kaybeden May, Kuzey İrlanda'nın aşırı sağ Demokratik  Birlik Partisinin desteğiyle azınlık hükümeti kurabilmişti.

Seçim yenilgisinin ardından da İngiliz gazeteleri May için "yürüyen  ölü" tabirini kullanıştı ancak İngiliz siyasetçi 2 yıl boyunca görevini  sürdürmeyi başardı.

May aralık ayında parti içi muhalefetin girişimiyle gidilen  güvensizlik oylamasından galip çıkmayı başarmıştı. Parti kurallarına göre May  hakkında yeni bir güvensizlik oylamasına 12 ay boyunca gidilemiyordu.

Bununla birlikte May'in istifa baskılarına direnmesi halinde, parti  yönetiminin bu kuralı değiştirebileceği ve May hakkında yeni bir güvensizlik  oylaması yapılabileceği belirtiliyor.

İngiltere 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken Brexit'i, parlamentodan  anlaşmaya onay çıkmadığı için 31 Ekim'e ertelemek zorunda kalmıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2019, 15:52
banner218
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k