banner158

Cezayir'in zenginlerine gözaltı, eski başbakana mahkeme celbi

İstifa eden Cumhurbaşkanı Buteflika'ya yakın beş iş adamı yolsuzluktan gözaltına alındı, aralarında ülkenin en zengini Issad Rebrab da var. Eski başbakan ve maliye bakanından ise mahkemede ifade vermesi isteniyor.

Cezayir'in zenginlerine gözaltı, eski başbakana mahkeme celbi
banner152

Cezayir'in en zengin iş adamı Issad Rebrab'ın da  aralarında olduğu, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'ya yakın 5 iş adamı iki  ayrı yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alındı. 

Cezayir devlet televizyonunun haberine göre, Savunma Bakanlığına bağlı  kolluk gücü Cezayir Ulusal Jandarması, eski Cumhurbaşkanı Buteflika'ya  yakınlığıyla bilinen ülkenin en zengin iş adamı Rebrab'ı "sahte fatura düzenleme,  rüşvet, gümrük işlemlerinde hile" gibi suçlamalarla gözaltına aldı.

Yine Buteflika'ya yakın "Kuninef Kardeşler" olarak bilinen Riza,  Abdulkadir, Karim ve Tarık Kuninef'in de başka bir yolsuzluk soruşturması  kapsamında gözaltına alındığı bildirildi.

Haberde, söz konusu dört ismin "nüfuzlarını kullanarak kamu  ihalelerini kazanma ve bu ihalelere ilişkin yükümlülüğü yerine getirmemekle"  suçlandığı belirtildi.

Cezayir yerel basını, pazar ve pazartesi boyunca 50'ye yakın iş  adamınının "kamu malını israf, yolsuzluk ve rüşvet" suçlamalarından ifade  verdiğini ileri sürdü.

Afrika'nın en zenginleri arasında

Cezayir'deki en büyük özel şirket olan Cevital sanayi grubunun sahibi  milyarder iş adamı Issad Rebrab, geçen hafta, şirketinin 1990'lı yıllardan bu  yana yaptığı anlaşmalar ve projelerle ilgili sorgulanmıştı.

Rebrab, Forbes dergisine göre Afrika'nın en zenginleri arasında yer  alıyor.

Maliye Bakanı Muhammed Levkal ve eski  Başbakan Ahmed Uyahya'ya, yolsuzlukla ilgili davada ifade vermeleri için mahkeme celbi gönderildi.

İkili daha önceki ifade çağrılarına olumsuz yanıt verince celp hamlesi atıldı.

Cezayir'de hız kazanan yolsuzluk operasyonları

Cezayir'de Abdulaziz Buteflika 2 Nisan'da yoğun halk protestoları  karşısında ordunun da sözlü müdahelesiyle istifa etmek zorunda kalmıştı.

Buteflika'nın istifasına rağmen, protestolarına devam eden  Cezayirlilerin ortak talepleri arasında, ülkelerindeki yolsuzluklardan hesap  sorulması da yer almıştı.

Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih, yargıya yaptığı çağrıda  Buteflika döneminde kamuoyuna yansımış ancak üstü kapatılmış yolsuzluk  dosyalarının yeniden açılması konusunda "yargının daha hızlı davranmasını"  istemişti.

Salih daha önce yaptığı bir açıklamada da siyaset, bürokrasi, ordu ve  iş dünyasından isimlerin bulaştığı yolsuzluk skandallarını isim isim zikrederek,  bu dosyaların yeniden açılacağını belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 17:04