• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Demokraside bunlar yok...

  06.03.2009 17:37
  Başbakan'dan padişah cevabı
  Demokraside bunlar yok...
  Demokraside bunlar yok... Demokraside bunlar yok... Demokraside bunlar yok...

  Metrobüs açılış töreninda başbakan konuşurken partililer "Son Osmanlı Padişahı I. Recep Tayyip Erdoğan" yazılı bir pankart açmıştı. Bu padişah pankartı büyük tepki çekmişti. Başbakan bugün Şanlıurfa mitinginde bu pankartı hazırlayan kendi partililelerine ve eleştiren muhaliflere seslendi: Demokraside saltanat yok, padişahlık, krallık, şeflik de yok.

  AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Demokraside şuna inanacağız, koltuğa yapışmak yok. Demokraside saltanat yok, padişahlık, krallık, şeflik de yok” dedi.

  Erdoğan, Şanlıurfa'da Topçu Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, milli şefliğin de, krallıkların da, padişahlığın da geride kaldığını söyledi.

  Demokrasinin, mührün milletin elinde olması anlamına geldiğini dile getiren Erdoğan, “Kimse ama kimse seçimle geldiği bir makamı kendine zimmetli bir hak olarak göremez, görmemeli. Belediye başkanlığı da, milletvekilliği de, başbakanlık da böyledir” diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan, bazı şehirlerde eski belediye başkanlarıyla devam etme kararı alırken, bazı yerlerde yeni adaylar belirlediklerini anımsatarak, “Burada bazı gerçekleri söylemekte önem addediyorum. Biz her şeyi tabi halkımıza açıklayamıyoruz. Bildiğimiz bazı şeyler, gerçekler var. Siyaset bir takım oyunudur. Siyaset bireysel olarak yapılamaz. Eğer bireysel olarak siyaset yapmaya kalkarsanız yaya kalırsınız ve o ilde hizmet veremezsiniz” dedi.

  Milletin iradesinin yeniden tecelli etmesini istediklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

  “Diyoruz ki, bizim üç temel ilkemiz var. Hizmet, hukuk, hürriyet. Biz çalışmamızı, insana bakışımızı bunun üzerine bina ediyoruz. Başınızı iki elinizin arasına alıp bir değerlendirme yapmanızı istiyorum. Millet adına, millet hayrına hiçbir eseri olmayanlar, hiçbir dikili ağacı olmayanlar bu ülkede milliyetçilik yapıyorlar. Halkın hiçbir yarasına merhem olmayanlar, hiçbir derdine derman olamayanlar, hatta halkın gelişim iradesinin önünde engel olanlar halkçılık yapıyorlar. Nedir cumhur, halk? Cumhura saygısı olmayan cumhuriyetçi olabilir mi, millete saygısı olmayan milliyetçi olabilir mi? Bölgelerimiz adına hiçbir kazanıma imza atmayanlar bölgecilik yapıyorlar. Bu ülkede kimlik siyaseti yapanlar var. Bölge siyaseti yapanlar var. Bunlar ayrımcılıktır. Biz diyoruz ki, artık bunu 2009 yılında yapmayın. Bakın o demode siyaseti yapmaya devam ederseniz, yaptığınızın ne siz hayrını görürsünüz ne de halk hayrını görür. Biz AKP olarak bu ülkeye neler kazandırdığımızı söylüyoruz. 81 vilayete neler kazandırdığımızı bir bir anlatıyoruz. Bugün AKP 81 vilayetin 80'inde milletvekili çıkardıysa bunun bir anlamı var. Gelin siz de eğer varsa, yaptıklarınızı anlatın. Yapacaklarınızı inandırıcı olarak anlatın.”

  FAKIBABA'YA ELEŞTİRİ

  Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya yönelik de eleştirilerde bulunan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Şimdi yolda gelirken gördüm. 'Beni yalnız mı zannettiniz' gibi bir şeyler söyleniyor. Şimdi kusura bakmayın da beyefendi zaten kendini yalnızlığa itmiş. AKP treninden inen bir daha binemez. Çünkü bu bir takım oyunu. Yani seni belediye başkanı yaparken AKP güzel de, değişiklik yapacağız dediğimizde niye rahatsız oluyorsun. O zaman da gidip yine bağımsız aday olsaydın. Niye olmadın, sormazlar mı. Şimdi sen tek başına aday oldun mu, yarın belediyede grubunu kimle oluşturacaksın? Peki bu noktada bundan sonraki çalışmalarda acaba bundan önce aldığın gücü, o kaynağı nereden bulacaksın. İnanıyorum ki, benim Şanlıurfalı kardeşlerim bu oyuna gelmeyecek. Şöyle bir şey de duyuyorum, 'İşte ben Başbakanımı çok seviyorum. Seçimi de kazanacağım. Kazandıktan sonra AKPye döneceğim.' Kusura bakma, öyle bir şey yok. Bu trenden inen bir daha binemez. Hiçbir arkadaşımız, siyasi rakibimiz için incitici bir şey söylemek istemiyorum. Çünkü bir demokratik yarıştır. Şu kadarını söyleyeyim ki lütfen kimse nezaketimizi istismar etmesin. Kimse benim milletimin aklıyla alay etme hakkını kendinde görmesin.”

  Başbakan Erdoğan, bazı vatandaşlarının kendisini Şanlıurfa'nın ilçelerine davet etmesi üzerine, o ilçelere de gideceğini söyledi.

  AKP Belediye Başkan Adayı Mehmet Okymak'ı sahneye davet eden Erdoğan, “Şimdiden hayırlı olsun” dileğinde bulundu.  Hürriyet

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim