• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  CIA sıfatını niye sildi?

  11.05.2008 10:50
  CIA’nın, 1 Kasım 1996’da hazırladığı bir istihbarat raporunda, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’ın, Kuzey Irak’ın Türk Silahlı Kuvvetleri için önemini anladığı belirtiliyor.
  CIA sıfatını niye sildi?
  CIA sıfatını niye sildi? CIA sıfatını niye sildi? CIA sıfatını niye sildi?

  CIA"nın, 1 Kasım 1996"da hazırladığı bir istihbarat raporunda, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan"ın, Kuzey Irak"ın Türk Silahlı Kuvvetleri için önemini anladığı belirtiliyor. Aynı raporda, "Başbakan Necmettin Erbakan" ifadesinden önce karalama yapıldığı dikkat çekiyor

  "Askerler Refah konusunda endişeli" başlığı taşıyan rapor, dönemin Irak diktatörü Saddam Hüseyin"in, Celal Talabani güçleri ile çarpışan Mesut Barzani"ye destek vermek için Kuzey Irak"a askeri güç yollamasından sonra kaleme alınmış. Raporda, Erbakan"ın Kuzey Irak"taki gelişmeler konusunda sessiz kaldığı ve bölgenin TSK için önemini anladığı kaydedildi. Raporda, Türk basınındaki haberlere göre, Türk halkının, bölgedeki olaylara sadece PKK ve olası bir mülteci akınıyla ortaya çıkabilecek kriz çerçevesinden yaklaştığına dikkat çekildi. Türk halkının, bölgenin, Türkiye"ye karşı sadırılar için kullanılmamasını amaçlayan çabalara destek vereceği de ifade edildi. Serbest bırakılan raporda, "Başbakan Necmettin Erbakan" ifadesinin hemen öncesinin karalanmış olduğu dikkat çekti. Böylece, CIA, Erbakan"ın önüne koyduğu sıfat sözcüğü ya da sözcüklerini ne olduğunun ortaya çıkmasının ulusal güvenliğe zarar vereceğini düşünerek karaladı. Aynı raporda, başka yerlerde de karalamalar dikkat çekti. CIA raporunda, Refah Partisi içindeki radikal İslamcı kanadın aşırı derecede PKK karşıtı olduğunun basında yer aldığı kaydedildi. Ancak, RP içinde önemli ölçüde bir Kürt kanadının da bulunduğu ve Ankara"nın Bağdat yanlısı bir politika uygulaması halinde bu kanadın protestoda bulunabileceği veya partiden kopabileceği belirtildi.

  HÜRRİYET

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim