• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Cezayı bozdu çünkü...

  04.03.2009 16:18
  Tecavüzcü damadını öldüren anneye ceza yok
  Cezayı bozdu çünkü...
  Cezayı bozdu çünkü... Cezayı bozdu çünkü... Cezayı bozdu çünkü...

  SAKARYA"nın Sapanca İlçesi"nde 15 yaşındaki kızına tecavüz eden ve zorunlu olarak evlenen, daha sonra boşanmasına rağmen kendilerini rahat bırakmayıp evlerine zorla girmeye çalışan damadını öldürdüğü için 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Fatma A., Yargıtay'ın bu kararı bozması üzerine yeniden yapılan yargılamada cinayeti "Heyecan, korku ve meşru müdafa sınırları içerisinde" işlediği gerekçesiyle tahliye edildi.

  Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi"nde karara çıkan davaya konu olay 31 Mayıs 2007 tarihinde Sapanca İlçesi"nin Kırkpınar Beldesi"nde meydana geldi. Bir çocuk annesi Fatma A., 2005 yılında 15 yaşında olan lise öğrencisi kızı N.A."yı, ona tecavüz eden 27 yaşındaki Ünsal Kuş ile aile fertlerinin de kararıyla "Namus" için evlendirdi. Ancak N.A. eşinin kendisine sürekli şiddet uyguladığını, ayrıca alkol ve uyuşturucu aldığını söyleyerek bu evlilikten 2 yıl sonra boşandı. Anne Fatma A., Kırkpınar Beldesi"nde rahatsız edilebileceklerini düşünerek kızı N.A."yı da yanına alıp, Rize"nin Ardeşen İlçesi'ne taşındı.

  EVE GİRMEYE ÇALIŞINCA ÖLDÜRDÜ

  Bir süre sonra ise, Kırkpınar Beldesi"nde oturan annesi rahatsızlanınca, yine kızıyı alıp burada kalmaya başladı. 31 Mayıs 2007 tarihinde, boşandığı eşinin Kırkpınar"a geldiğini öğrenen Ünsal Kuş, saat 21.00 sıralarında zorla kaldıkları eve girmeye çalıştı. Fatma A. da, kendilerini ayrıca tabanca ile tehdit eden Ünsal Kuş"u tabanca ile vurarak öldürdü.

  2 yıldır devam eden davada tutuklu olarak yargılanan Fatma A., eski damadının kızını ve kendisini sürekli taciz ettiğini, ölüm tehditlerinde bulunduğunu belirterek, kendilerine silah çekince onu vurduğunu söyledi. Tecavüzcüsüyle evlendirilen N.A. da, evliliği süresince eşinin kendisini dövdüğünü, uyuşturucu kullandığını, boşandıktan sonra da ilişkiyi sürdürmek istediğini belirtti. Bazı tanıklar da benzer ifadeler verince mahkeme heyeti ağır tahriki dikkate alarak Fatma A."ya 12 yıl hapis cezası verdi. Ancak Yargıtay, annenin cinayeti kendisini korumak isterken işlediği görüşüyle yerel mahkemenin bu kararını bozdu.

  YENİ YARGILAMADA SERBEST KALDI

  Sakarya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi"nde yeniden bakılan davada, bu kez Fatma A."ya "Cinayet sırasında eski damadı Ünsal Kuş'un kendisine yöneltilen ve gerçekleşmesi muhakkak olan haksız bir saldırıyı orantılı bir şekilde def etmekte olduğu esnada, heyecan korku ve telaşla meşru müdafa sınırını aşmak sureti ile Ünsal Kuş'u öldürdüğü" gerekçesiyle ceza vermedi. Bu karar üzerine 2 yıldır cezaevinde bulunan Fatma A. tahliye edildi.


  Hürriyet

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim