Bomba yapım videosunu internete yükleyerek terör örgütlerine yardım ettiği iddia edilen bir adam 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İşte detaylar.

Starlink uydularından kötü haber! Starlink uydularından kötü haber!
Florida'da patlayıcı yapmayı ve kullanmayı gösteren bir video yayınlayarak IŞİD'e yardım etmek istemekle suçlanan bir kişi, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 32 yaşındaki Romeo Xavier Langhorne, belirlenmiş bir yabancı terör örgütüne maddi destek sağlamaya çalışmakla suçlandı ve ayrıca Florida'nın Orta Bölgesi'ndeki ABD Savcılığı'ndan yapılan bir habere göre Perşembe günü 15 yıl denetimli salıverme cezasına çarptırıldı.

FBI Jacksonville Sorumlu Özel Ajanı Sherri Onks, yaptığı açıklamada, "Bu tehlikeli bireyin masum Amerikalılara zarar vermek için her şeyi yapmaya istekli olması her zaman çok korkutucu" dedi.

Langhorne 13 Mayıs 2021'de suçlamayı kabul etti. Ancak mahkeme kayıtlarına göre, kendisinin IŞİD'e olan ilgisi yıllar önce kolluk kuvvetlerinin dikkatini çekmeye başladı. Söz konusu kişi iki aydır kayıptı.

Federal mahkeme belgeleri, Langhorne'un terörle uğraşan yabancı bir terör örgütü üyesi olduğunu bilerek 2014'ün bir noktasında IŞİD'e bağlılık yemini ettiğini söylüyor. ABD Savcılık Ofisi, 2018 ve 2019'da çeşitli sosyal medya hesaplarında desteğini yeniden teyit ettiğini ve ayrıca terörist grup tarafından üretilen videoları YouTube'a yüklediğini söyledi. Savcılar, 2018'in sonlarında ve 2019'un başlarında çevrimiçi bir sohbet odasındayken ölümcül bir patlayıcının nasıl kullanılacağını gösterecek bir video oluşturmak istediğini söyledi. ABD Savcılığı, 2019'da Langhorne'un IŞİD adına çalışan biri gibi davranan gizli bir FBI ajanı ile iletişim kurmaya başladığını söyledi.