• BIST 98.350
 • Altın 258,655
 • Dolar 5,7018
 • Euro 6,3950

  Aydın’da CHP-İYİ Parti ittifakı sorunlu, Cumhur İttifakı da öyle mi?

  10.01.2019 08:45
  Duran Teke / Ters Köşe

  Duran Teke / Ters Köşe

  Bir önceki yazıda CHP ve İYİ Parti’nin aday çıkaracakları ilçe paylaşımında aralarında sorun yaşadıklarını dile getirmiştik.

  Gerek Recep Taner gerek İYİ Parti İl Başkanı Cemal Sarı, “İttifaktaki adaletsizlik giderilmez, eşitlik sağlanmazsa İYİ Parti olarak tabanımızın isteği doğrultusunda anlaşamadığımız ilçelerde kendi adayımızla seçime girmek bizim için en doğru seçenek olacaktır”,demişlerdi.

  O cephenin yeterince sorunlu olduğunu görmüştük.

  Benzer sancılar elmanın diğer yarısı Aydın’da AK Parti-MHP ittifakında da yaşanıyor mu, bir de o cepheye bakmak lazım.

  Çünkü birinin başarısı diğerinin başarısızlığı demek.

  Toplumu ilgilendiren konularda ve ortaklıklarda genel ilke ilk başta kuralları belirlemek, oyunda buna sadık kalındığı sürece sonucu kabullenebilmektir.

  Ortaklıkta ilkeler kadar önemli diğer bir husus da uyulması gereken prensiplerde ve ortaya çıkan sonuçta bir değişiklik söz konusu ise onu da dayatma algısına yol açmadan karşılıklı düzenlemektir.

  31 Mart yerel seçimlerinde de geçerli olacak MHP - AK Parti ittifakının CHP - İYİ Parti ittifakına göre daha sorunsuzdur ve bunun da nedeni baştan oyun kurallarının tespitidir.

  Birinci kural:

  2014’de ister büyükşehir ister ilçe olsun hangi parti belediyeyi kazanmışsa diğeri aday çıkarmayacak bu seçimde onu destekleyecek.

  İkinci kural:

  Şayet seçimi CHP kazanmışsa hangisi ikinci olmuşsa o aday çıkaracak diğeri ona destek verecek.

  Birinci kural gereği Aydın’da Nazilli, İncirliova, Germencik 2014’ün galibi olduğu için MHP’ye verilmiş durumda.

  2014’de seçimin kazanıldığı Karpuzlu’nun hangi partiye verileceğinin teyidini alamadık. Bu ilçe adaylığının anlaşmayla AK Parti’ye bırakılacağına dair bir görüş var.

  İkinci kural gereği de Efeler ve Karacasu’nun kuvvetle muhtemel MHP’ye verilmesi söz konusudur.

  Kulis bilgileri Söke’nin de MHP’nin  rızasıyla  Karpuzlu gibi AK Parti’ye verildiği yönde.

  Bir ara AK Parti cephesinden Ümmet Akın’ın çatı adaylığına olan itiraz MHP’de hoşnutsuzluğa neden olmuştu ancak ilçe adaylıklarında gösterilen anlayışla olay tatlıya bağlanmış görünüyor.

  İki parti arasında gürültünün patırtının, olmaması, suların sakinliği AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen’in dediğine göre genel stratejinin ilçe paylaşımı yerine “hangi parti ve adayla seçime girilirse kazanılır,” mantığı üzerine kurulu olması nedeni iledir.

  Bu açıdan olaya bakıldığında son zamanlarda gündem işgal eden Ümmet Akın’ın Efeler adaylığının üç nedenden dolayı zor olduğunu düşünüyorum.

  BİR: Mansur Yavaş’ı Beypazar’ından Ankara Büyükşehir adaylığına taşıyan başarı hikâyesi gibi Ümmet Akın’ı da Efeler’e taşıyacak Germencik’te ortaya koyduğu bir başarı hikâyesi olması gerekir.

  İKİ: Ümmet Akın’a AK Parti seçmeninin oy verebilmesi için onunla ortak duygular taşıması, yani gönülden benimsemesi hatta içselleştirmesi gerekir ki, buna biz duygudaşlık diyoruz.

  ÜÇ: Efeler adaylığına Ümmet Akın’ın da sıcak bakacağına ihtimal vermiyorum. Çünkü kaybetmesi halinde büyükşehir adaylığında kazandığı krediyi heder eder. Bu da onun siyasi geleceğini kendi elleriyle bitirmesi demektir.

  Cumhur İttifakı partileri arasında uyumdaki diğer önemli bir konu da lidere bağlılık yanında her iki parti seçmeninin bu ittifakı benimsemeleri, birbirini koruyup kollamalarıdır.

   Örnek 24 Haziran seçimleridir.

  Herkes baraj altında kalacağı korkusuyla ittifakı gündeme getirdiğini düşünürken MHP, AK Partili seçmenin takviyesi ile beklenenin ve tahminlerin üzerinde oy almıştır.

  MHP’ye bu partiden olan desteği Ülke genelinde AK Parti’nin Cumhurbaşkanlığındaki oyuyla milletvekilliği arasındaki farkta görmek mümkündür.

  Bütün bunlar AK Parti ve MHP seçmeninin firesiz olarak büyükşehir ve ilçelerde birbirlerine destek verecekleri anlamına gelmez.

  Siyasette 2+2=4 etmediği herkesin bildiği bir örnektir.

  Yapılan yerel seçim olunca adaya göre hizmeti önceleyerek oy kullanacak olanlar çıkacaktır.

  İlçede ittifak partisinin adayına, büyükşehirde diğer partinin adayına oy verecek ya da tersini yapacak seçmenler olacaktır.

  Her hangi bir nedenle ittifaka karşı olan, içine sindiremeyen, o nedenle tepkisini sandık başına gitmeyerek ya da geçersiz oy kullanarak gösterecek olanlar çıkacaktır.

  Hepsi ihtimal dâhilindedir.

  Bizim ortaya koymaya çalıştığımız tablo AK Parti-MHP ittifakının Aydın özelinde CHP -İYİ Parti ittifakından daha sorunsuz olduğuna işaret etmektir.

  Sandığa nasıl yansıyacağı ise ayrı bir konudur.

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

  Bu yazı toplam 1833 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim