banner83

Organlarıyla 5 hastaya umut olacak

Nazilli'de 10 gün önce evinde kalp krizi geçirerek Nazilli Devlet Hastanesi’nde Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altına alınan Kübra Ertaş, yaşam mücadelesini kaybetti.

Organlarıyla 5 hastaya umut olacak
banner94
banner26

Nazilli’de yaşayan 47 yaşındaki Kübra Ertaş, geçirdiği kalp krizinin ardından Nazilli Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken ilk müdahalesinin ardından Yoğun Bakım Ünitesine alındı. 13 Mayıs’ta tedavi altına alınan ancak durumu ağır olduğu belirtilen Ertaş’ın 23 Mayıs 2014 günü saat 13.30 sıralarında beyin ölümü gerçekleşmesi sonucu yaşam savaşını kaybetti. 4 uzman hekim tarafından tespitin yapılmasının ardından ailesiyle irtibata geçilirken, Ertaş ailesinin de izni ile organları bağışlandı. Gece yarısı İzmir’den gelen 4 kişilik ekip tarafından 3 saat süren ameliyatın ardından Kübra Ertaş’ın 2 korneası, 2 böbreği ve bir karaciğeri alınarak karayolu ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine götürüldü.

Nazilli Devlet Hastanesinde 2006 yılından itibaren 41 beyin ölümü gerçekleştiğini ve 20 kişinin organlarının bağışlandığını belirten Nazilli Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Nail Ündağ, tıbbi olarak beyin ölümünün dört uzman hekim tarafından muayene edilerek tespit edildiğini belirtti. Dr. Ündağ, organ bağışı azlığı ve kadavra donör yetersizliğinin Türkiye’de ve tüm dünyada organ nakli alanındaki en önemli bir sorun olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2014, 14:12

banner101

banner102