banner339
banner274

Çine Belediye Başkanı Salih Dinçer canlı yayında rezil oldu!

21 Kasım Pazar günü Halk TV'de Serhan Asker'in Çine'de gerçekleştirdiği canlı yayında sorulan soru üzerine Çine Belediye Başkanı Salih Dinçer Madran Dağına adını veren "Madran Baba" nın hikayesini bilmediğini açıkladı.

banner475

Madran Baba kimdir?
Rivayete göre, Fatih Sultan Mehmet döneminde askere alınan Amasya köyünden Musa adında bir asker, savaşta çok iyi bir ok atıcısıdır. İyi bir nişancı olduğu için okçu Musa Baba adını alır. Okçu Musa Baba, yaşı biraz ilerleyince saraya çağrılır ve geri kalan ömrünü sarayda asker yetiştirmek padişaha refakat etme işiyle görevlendirilir.
İyi bir avcı olduğu için sarayda herkes ona saygı duymaktadır. O dönemin saraylı kişileri vasiyet yazarlarmış. Okçu Musa Aydın da vasiyetinde, öldükten sonra Bozdoğan ilçesi ile Çine ilçesi arasında yer alan Madran Dağı'nın en yüksek zirvesine gömülmek istediğini yazmış. Bu vasiyet doğrultusunda Okçu Musa Aydın, ölümünün ardından mumyalanarak, at sırtında İstanbul'dan Madran Dağı'na getirilir ve gömülür. Bu mezar şu anda Eren Mezarı olarak ziyaret edilir ve Madran Baba için adaklar kesilip, ibadetler yapılır. Madran Baba (Okçu Musa) hem Aleviler hem Sünniler tarafından ortak bir şekilde paylaşılıp sevilir.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2021, 14:56
banner218