banner4

Aydın sevdalılarını bekliyor…

2014 seçimlerinden önce yazmıştım, aydın Liderini bekliyor diye. Seçim yapıldı kazanan belli oldu. O gün kazananın Aydın’ın Lideri olup olmadığını belirlemek bana düşmez lakin o günkü yazıda birkaç kritere değinmiştim. Dileyen bakabilir.

O günlerde aday adaylarının hepsinin ağzından duyduğumuz lafı da bu yazımın başlığı yaptım. Çünkü 2019 seçiminin adaylarının da kendini tanımlama şekillerinden biri bu olacak.

2014 te bütün aday adayları müthiş bir rekabet duygusu ile ben “Aydın Sevdalısıyım” dediler. Hepsi diğerine atıfta bulunarak şöyle devam etti;

Asıl ben tam bir Aydın sevdalısıyım dedi birisi

Bir diğeri ben daha çok Aydın sevdalısıyım dedi

Sonra hayır dedi yeni aday çıkan, asıl Aydın Sevdalısı benim

Sen değilsin, o değil, şu değil derken

Aydınlıyı sevmek ve ona yakışır bir kent sunmak kimsenin ağzından çıkmadı. Taşı toprağı sevmekle övündü herkes. Tabi bu sevgide lazım tamamen yabana atmış değilim. Lakin farkında mısınız? O çok sevdalı olduğumuz Aydın ne halde…

Her adayın mega projeleri ile çalkalandı seçim vaatleri…

Kimin ne kadar ne yaptığı ile ilgili dedikoduyu yapmak bana düşmez. Bence geçmiş hesabı kapanmıştır. Gelecek ise geçmişten ders alınarak planlanıyorsa elbette güzelliklerden bahsedebiliriz.

Merak ettiğim konu ise bu 2019 seçimlerinde “En Mega Aydın Sevdalısı” kim olacak. Geçenlerde tam bir Aydın Sevdalısıyım diyen çıktı. Asıl benim diyeni bekliyoruz, tabi diğerlerini de.

İktidar öyle bir güçtür ki; hele Aydın gibi tarihe mal olmuş bir kentte iktidar olmak, gücünde ötesinde olan fayda dikkatleri üzerine çekmektir. Kurulan iktidar ekibi geleceğe imza atan ve iz bırakan bir ekipte olabilir. Sindiren, kapıları kapatan, soğutan, ayıran bir suç ortaklığı da. Burada esas ölçü bence Aydın Sevdalısı olmak değil. Aydınlıyı yücelten bir Aydın ili kurmayı hedefleyerek sevdasını yücelten bir misyon sahibi olmaktır.

Politik oyunlar, siyasi manevralar, algı operasyonları, şikayetler ve diğer kazanmaya yönelik araçlar değildir, Aydın’ın  ve Aydınlı hemşerilerimin ihtiyacı olan. İktidar ve muhalefet el ele vererek, gelecek nesillerimize ne bırakıyoruz sorusunun en verimli şekilde cevaplandırması ve cevabı uygulamasıdır.

Bir şehre başkan olmak kolay.

Oyları alırsın, koltuğa oturursun.

Mühür sendeyse Süleyman da sen olursun. Lakin geçmişte ki Süleymanların ve bugün ne halde olduklarını görmezden gelirsen. Mührü iade ettikten sonra ki mutlaka bir gün iade edeceksin. Aynı duruma düşmekten kurtulamazsın.

Sahil şeridinin en yüksek popülaritesi olan ilçelere sahip olan Aydın, her haliyle dikkatleri üzerine çekmekte fakat günden güne psikolojik olarak öğrenilmiş çaresizlikleri içinde kaybolmaktadır. Ve her geçen gün bunlarla yaşamaya alışmak için çaba sarf etmektedir.

Yazının başında kullandığım en büyük Aydın Sevdalısı sözünün hedefi de budur. Sevdalıların getirdiği hal ortada bu saatten sonra mümkünse sevdalı olmayan gelsin. Çünkü kara sevdadan gözleri o kadar kör oluyor ki Aydın’ın geldiği hal bile sevdalının cilvesi gibi görünüyor olmalı ki değişime yönelik bir hareket yok.

2019 seçimlerinin önce Aydınlılar için hayırlı olmasını şimdiden diliyorum.

Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA