• BIST 94.231
 • Altın 281,457
 • Dolar 5,8856
 • Euro 6,5403

  Avustralyalı öğrenciler okulu kırıp çevre için sokağa döküldü

  30.11.2018 12:56
  Binlerce öğrencinin katıldığı gösteride protestocular, hükümetten iklim değişikliğine karşı harekete geçmesini istedi. Dünya çapında yankı bulan protestoda öğrencilerin okulda durmasını isteyen Başbakan hedef alındı, 'Scott okula dön', 'Çevremizin yağmalanmasına izin verme', 'Başka dünya yok' pankartları taşındı.
  Avustralyalı öğrenciler okulu kırıp çevre için sokağa döküldü
  Avustralyalı öğrenciler okulu kırıp çevre için sokağa döküldü Avustralyalı öğrenciler okulu kırıp çevre için sokağa döküldü Avustralyalı öğrenciler okulu kırıp çevre için sokağa döküldü

  Avustralya Federal Hükümeti'nin iklim değişikliğine yönelik adım atmasını isteyen binlerce öğrenci, ülke genelinde okula gitmeyerek  gösteri düzenledi.  

  Başta Melbourne, Sydney, Brisbane ve Perth olmak üzere ülkenin birçok  kentinde Başbakan Scott Morrison'un çağrılarına rağmen okula gitmeyen ilk, orta  ve lisede okuyan binlerce öğrenci "İklim Değişikliği İçin Okul Grevi"ne katıldı. 

  Öğrenci velileri, öğretmenler ve çevrecilerin de destek verdiği  Melbourne'deki gösteriye okul formaları ile katılan yaklaşık 2 bin öğrenci,  Başbakan Scott Morrison yönetimindeki Avustralya hükümetinden iklim  değişiklikleri konusunda bir an önce harekete geçmesini istedi.

  Küresel ısınma, deniz seviyesinin yükselmesi, hava şartlarındaki  olağandışı değişimler, mercan kayalıklarının yok olma tehlikesi ve kömürle enerji  üretimi gibi konularda önlem alınmasını talep eden göstericiler, Başbakan  Morrison'un "öğrenciler okulda durmalı, okullarda aktivizm yerine öğretim  istiyoruz, okullarımızın parlamentoya dönüşmesini desteklemiyoruz." şeklindeki  ifadelerine de tepki gösterdi.

  Gösteride "Scott okula dön", "Gelecek seçimleri düşünmeyi bırak, bizim  geleceğimizi düşünmeye başla", "Geleceğimizle oynama", "Çevremizin yağmalanmasına  izin verme", "Başka dünya yok" yazılı pankartlar taşıyan öğrenciler, mercan  kayalıklarına ve çevreye zarar verdiği belirtilen Queensland eyaletindeki Adani  kömür madeninin de kapatılmasını talep etti.

  'Çok fazla zamanımız yok...'

  Göstericiye katılan lise öğrencisi Masket Matityahu, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, "Değişim istiyoruz. Bizim için daha iyi bir gelecek  istiyoruz. Bu bizim neslimiz. Çok fazla zamanımız yok, değişimi şimdi yapmamız  lazım." dedi.

  Son yıllarda yeryüzündeki olumsuz çevresel değişimin farkında  olduklarını, bu yüzden de bir an önce tedbir alınması gerektiğini savunan bir  diğer lise öğrencisi Camille Meric ise "Gelecekte insanlar için dünyamızın iyi ve  mükemmel olacağından emin olmak istiyoruz. Çocuklarımız ve torunlarımız için  değişimi şimdi yapalım ki sonra yapmalarına gerek olmasın." ifadelerini kullandı. 

  Konuşmaların ardından Melbourne şehir merkezindeki yürüyüşle devam eden gösteri, 3 saatin ardından sona erdi.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim