• BIST 106.991
 • Altın 151,868
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Askerden 5 kritik talep

  07.10.2008 19:54
  Adalet Bakanı Şahin’e sunulan raporda, askerin 5 talebinden ikisine onay çıktı
  Askerden 5 kritik talep
  Askerden 5 kritik talep Askerden 5 kritik talep Askerden 5 kritik talep

  Raporda, Genelkurmay"ın taleplerinden ikisinin kabul edilebilir olduğu belirtildi...

  Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Genelkurmay ve jandarmanın terörle mücadeleyle ilgili yetkiler konusunda 5 talebi olduğunu ve bunlardan 2"sinin kabul edildiğini açıkladı. Bakan Şahin, terörle mücadelede zafiyete yol açtığı ileri sürülen konularla ilgili Genelkurmay, Emniyet ve uzman savcıların katılımıyla yapılan toplantıdan sonra hazırlanan raporun ne aşamada olduğu sorusuna şöyle yanıt verdi: “Bu konuda yapılan çalışmalarla ilgili rapor geldi. Genelkurmay ve Jandarma Genel Komutanlığı"ndan gelen 5 talep vardı. Bunlardan ikisiyle ilgili yasal düzenleme, bir yönetmelik değişikliği yapılması konusunda kurulan komisyon bir karar almış. Karara katılıyorum. Mutabakat sağlanmayan 2-3 konu daha var ki, Kasım ayının başında tekrar aynı komisyon bir araya gelerek onlar üzerinde de çalışmalarını devam ettirecek.” Şahin, ısrarla hangi taleplerin kabul edildiğine ilişkin bilgi vermedi.

  Şahin"in taleplerin, Ankara Hakimevi"nde gerçekleştirilen asker, polis, savcı, akademisyen ve bakanlık bürokratı olmak üzere 30 kişinin katılımıyla bayramdan önce düzenlenen toplantıda net bir sonuç çıkmadığı öğrenildi. Bakanlık bürokratlarının oluşturduğu komisyon, tartışmalar ışığında 2 talebin kabul edilebilir olduğu yönünde rapor hazırladı. Bu taleplerin de arama yetkisi konusunda olduğu ifade edildi.

  İşte talepler

  Şahin"in hangi taleplerin kabul edildiğine ilişkin bilgi vermemesine karşılık, yetkililer askerin taleplerini şöyle sıralıyor:

  1- Jandarmaya yetkİ: Jandarmanın görev alanında başlayıp da polisin görev alanında devam eden suçlarda takip yetkisi isteniyor.

  2- GözaltI süresi: Güvenlik güçlerinin kabul görmeyen en önemli taleplerinden biri ise 4 günlük gözaltı süresinin uzatılması oldu.

  3-Operasyonda yetki: İl İdaresi Kanunu"nun 11/D maddesi, operasyonlarda ve toplumsal olaylarda güvenlik güçlerine önleme ve olayları bastırma yetkisi veriyor. Genelkurmay operasyon sırasında köylerde arama ve soruşturma yapma yetkilere kavuşmak istiyor.

  4 Arama: CMK kapalı mekanlarda savcı izni olmadan, arama yapılmasını ve buralardaki delil niteliğindeki belgelere kolluk güçleri tarafından doğrudan el konulmasını engelliyor. Özellikle canlı bomba şüphelilerinin aramadan kurtulmasına neden olarak gösterilen bu yasal düzenlemede savcı izni şartının kaldırılması isteniyor.

  5-Avukat sorgudan çıksın: Sorgu sırasında avukatın bulundurulması zorunluluğu var. Genelkurmay ve Emniyet, delillerin karartılması, avukatlar tarafından örgüt mensuplarına sorgu ile ilgili bilgi sızdırılması ve sorguda delil toplamanın sekteye uğraması gibi gerekçelerle karşı çıkıyor.

  Cep telefonu

  Askerin bu taleplerinin yanı sıra cep telefonu düzeneği ile yapılan bombalı saldırıların önlenmesi için, bazı bölgelerde cep telefonu kullanımının belirli sürelerde genel olarak engellenebilmesi için de yetki istediği ifade ediliyor.

  Akademisyenlerden itiraz

  Edinilen bilgiye göre, Ankara Hakimevi"ndeki toplantıda akademisyenler, askere sorgulama gibi yetkilerin tanınmasının güvenlik- özgürlük dengesini güvenlik lehine bozacağı uyarısında bulundular.

  Temel haklar korunmalı

  AİHM eski yargıcı Rıza Türmen de askerin talepleri konusunda şunları söyledi: “Terörle ilgili konularda devletin geniş haklar olabileceği kabul edilir. Ancak AİHM"nin ilkeleri geçerlidir. Temel hak ve özgürlüklerin korunması esastır. AİHM kararlarında terörle mücadele ederken uyulacak normların farklı olmadığına dikkat çekilmekte ve temel güvencelerden fedakarlık istenmemektedir.”

  Vatan

  Diğer Haberler
 • Zirveden Metrise Azizli yıllar14 Temmuz 2011 Perşembe 07:15
 • Kulaçsız altın madalya aldı14 Temmuz 2011 Perşembe 07:14
 • Nouma: Tayfur düzgün bir adam, çok şaşkınım14 Temmuz 2011 Perşembe 07:02
 • Havutçu ve Adalı da tutuklandı14 Temmuz 2011 Perşembe 04:08
 • TFF teslimiyet içerisinde13 Temmuz 2011 Çarşamba 22:49
 • Çalımbay o iddiaları yalanladı13 Temmuz 2011 Çarşamba 18:38
 • Taraftarlar ayaklandı 13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:10
 • G.Sarayda yeni formalar tanıtılacak13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:4:
 • Aziz Yıldırımın avukatları harekete geçti... 13 Temmuz 2011 Çarşamba 16:55
 • Galatasaray: Kimseyi sırtından vurmuyoruz! 13 Temmuz 2011 Çarşamba 15:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim