Bakan Kurum: Denizli'de verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz Bakan Kurum: Denizli'de verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz
Asgari ücret zammı ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Asgari ücret zammı ile ilgili rakamlar ortaya çıkmaya başladı. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısının 7 Aralık'ta yapılacağını vurguladı. Atalay asgari ücret görüşmeleri öncesi TÜRK-İŞ'in kırmızı çizgisini açıkladı. Öte yandan asgari ücret ile ilgili son rakamlar ortaya çıktı. Son hesaplamalar göre asgari ücret 8.800 liraya kadar çıkabilir. İşte asgari ücret zammı ile ilgili tüm gelişmeler...

Asgari ücret zammı ile ilgili son dakika gelişmesi yaşanıyor. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısının 7 Aralık'ta yapılacağını vurguladı. Atalay asgari ücret görüşmeleri öncesi TÜRK-İŞ'in kırmızı çizgisini açıkladı.

Asgari ücret zammı için geri sayıma geçildi. Milyonların heyecanla beklediği pazarlık görüşmeleri başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dün Türk-İş Başkanı Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir araya geldi. Böylece asgari ücrette ilk adıma atılmış oldu. Peki işçi kesiminin asgari ücretten beklentisi ne? İşte detaylar...

Asgari ücrette ilk toplantı 7 Aralık'ta, ikinci toplantı ise 14 Aralık'ta yapılacak.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, TRT Haber’de asgari ücrete dair değerlendirmelerde bulundu.

"7 BİN 785 LİRA KIRMIZI ÇİZGİ"

Hükümet kanadı ve işveren temsilcileriyle bir uzlaşı halinde süreci ilerletmek istediklerini söyleyen Atalay, 7 bin 785 liranın altındaki rakamı kabul etmeyeceklerini belirtti. "Kırmızı çizgi bu onun üzerine çıkmak gerekiyor" dedi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini belirterek, "Bu rakam kırmızı çizgi. Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız" dedi.

Atalay sözlerine şöyle devam etti: "7 bin 785 liranın altındaki bir rakamı kabul etmemiz sıfır, kırmızı çizgimiz. Bu miktarın üzerine çıkmamız lazım. Gıda da artış yüzde 138. Neyin ne olduğunu biz A'dan Z'ye biliyoruz. Bunlar göz önünde bulundurulmalı ve öyle bir rakam bize getirilmeli"

"ASGARİ ÜCRET KADAR ÖNEMLİ SORUNLAR VAR"

Atalay, "İnsan odaklı bir çalışma olması lazım. Sendikalar, STK’lar, işverenler insan odaklı bir çalışma yapmak mecburiyetinde" dedi.

Gündemde işçinin birçok sorunu olduğunu ifade eden Atalay, "EYT var bizim sorunumuz, geçici işçi var bizim sorunumuz, vergi var bizim sorunumuz, iş kazaları var bizim sorunumuz. Bunlar asgari ücret kadar önemli sorunlar" şeklinde konuştu.

GELİR VERGİSİ

Gelir vergisi sisteminde düzenlenme yapılması gerektiğini ifade eden Atalay, "Biz geçmişte aralık ayının sonunda giriyorduk yüzde 27’ye, şimdi haziran ayının başında giriyoruz. Bu, adil bir sistem değil. Sürdürülebilir bir şey değil" açıklamasını yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz aylarda asgari ücret ve EYT ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı; "Şu anda sağ olsun Vedat Bey ekibiyle beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettiriyor.

Bu çalışmalarla birlikte inşallah önümüzdeki ay ve yeni yıl, bunların arka arkaya açıklandığı aylar olacak ve buralardaki ücret politikalarımız da ne durumdaysa bunları da yine açıklayacağız. Tabii en önemlisi bunlardan asgari ücretin yeniden tespiti çalışması olacak. Bu çalışmayla birlikte de gerek sözleşmeliler gerek EYT bütün bunlar, arka arkaya yani biz 2023'e bunları da açıklayarak girmiş olacağız."

ASGARİ ÜCRETTE OLASILIKLAR

Öte yandan CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında asgari ücretteki olasılıklar masaya yatırıldı. Gazeteci Zafer Şahin, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Eski Devlet Bakanı Masum Türker ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Onur İste konuya ilişkin yorumlarını dile getirdi.

Buna göre; eğer asgari ücrete; yüzde 30 zam gelirse olası maaş; 7.150 TL, yüzde 35 gelirse; 7.425 TL, yüzde 40 gelirse; 7.700 TL, yüzde 45 gelirse; 7.975 TL, yüzde 50 gelirse; 8.250 TL, yüzde 60 gelirse; 8.800 TL olacak.

Gazeteci Zafer Şahin yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: Yarın ilk toplantı olacak. Oraya iş veren kesimi de, işçi kesimi de gelecek. Onun öncesinde hükümet bu konu üzerine öneriler ne, beklenti ne diye bir anket de yapmışlardı. Aralık ayının 3'ünde enflasyona bakılacak bir de ocak ayına bakılacak ona göre geçen yılın enflasyonu hesaplanacak.

Sayın Vedat Bilgin'in de bu yönde açıklaması var. Enflasyonun altında olmayacak, geçtiğimiz yıllarda da bu yönde oldu. Temmuz ayında verilen zam hesaba katılacak mı? Katılmayacak mı? konusu belirleyici olacak.

Temmuzda sanıyorum %30 civarı bir artış olmuştu. Asgari ücret aslında işverenin vermesi gereken ücret değil. Bunun altında veremezsin diyor devlet. Bu asgari ücreti tek başına hükümet belirlemiyor.

Piyasadaki beklenti benim gördüğüm 8000'le 8500 aralığındaki bir rakamı hem işveren kesimde hem işçi kesimi de piyasa tabiriyle satın almış gözüküyor.

Başka rakamlarda dolaşıyor 9500'ler işi 10000'lere kadar götürenlerde var ama o zaman hani o istenmeyen işten çıkarmalar olabilir mi? Ben her zaman işçinin yanındayım çünkü kendimde bir işçiyim ama bu rakam hakikaten işvereni zorlayabilir.