• BIST 95.734
 • Altın 271,249
 • Dolar 5,5633
 • Euro 6,1703

  ASELSAN yeni silahıyla hız rekoru kırdı

  01.08.2018 09:53
  ASELSAN, dünyada henüz gelişme  aşamasında olan elektromanyetik fırlatma sistemlerine yönelik çalışmalarında  ulaştığı noktayla dikkati çekti.
  ASELSAN yeni silahıyla hız rekoru kırdı
  ASELSAN yeni silahıyla hız rekoru kırdı ASELSAN yeni silahıyla hız rekoru kırdı ASELSAN yeni silahıyla hız rekoru kırdı

  Elektromanyetik fırlatma konusunda 2014'ten bu yana çalışmalar yürüten  ASELSAN, geçen yıl Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF), Tufan  Elektromanyetik Top Sistemi'ni tanıttı.

  Saniyedeki hızı 2 bin-2 bin 500 metre, yani ses hızının 6 katından  fazla olduğu belirtilen sistemle geçen sürede atış testleri gerçekleştirildi.

  Tufan'ın ön prototipiyle Konya-Karapınar'da gerc?ekles?tirilen atıs?lı  testlerde mühimmat, ses hızının 9 katı hızla hedefe gönderildi.

  Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in de katıldığı testlerde,  saniyede 3 bin metre namlu c?ıkıs? hızı sağlanarak rekor kırıldı. Bu değer, barut  kullanan klasik silahların mermiyi atma hızının yaklaşık 3 katına karşılık  geliyor.

  HAVADA VE KARADA ETKİLİ

  Elektromanyetik fırlatma sistemleri, geleceğin hava savunma silahı  olarak gösteriliyor. Bu teknoloji kullanılarak geliştirilen ve "railgun" adı  verilen silahların çok uzun mesafelerde etkili olması, savunma alanında önemli  bir kuvvet çarpanı olarak yer alması öngörülüyor.

  Mühimmatın namludan yüksek hızla çıkması, klasik silahlara nazaran çok  daha uzun menzillere atış yapılabilmesi anlamına geliyor. Türkiye'de geliştirilecek akıllı mühimmatlar ile birlikte "railgun" sistemleri hem uzun  menzilli kara topçu silahı hem de çok etkili bir hava savunma silahı olarak  kullanılabilecek.

  Elektromanyetik fırlatma sistemleri sayesinde Türk Silahlı  Kuvvetlerinin kimyasal patlayıcı kullanılan konvansiyonel silahlara göre çok daha  etkili silah sistemlerine sahip olması sağlanacak.

  HEDEF YÜKSEK ENERJİYLE FIRLATMA

  Elektromanyetik fırlatma sistemlerinin geliştirme çalışmalarının  yürütülmesi amacıyla ASELSAN bünyesinde bir Geliştirme Laboratuvarı kuruldu. Bu  laboratuvarda sistemin temel bileşenleri üzerinde araştırma ve geliştirme  çalışmaları sürdürülüyor.

  ASELSAN, ilerleyen dönemde bu teknolojinin tüm alt bileşenlerini  geliştirmeyi sürdürerek daha ağır mühimmatların daha yüksek enerjilerle  fırlatılmasını hedefliyor.

  Türkiye, elektromanyetik fırlatma sistemleri konusunda yürütülen  çalışmalar sayesinde birçok yeni teknoloji kazanacak.

  Bu konuda ABD başta olmak üzere Almanya, Fransa, Çin, Rusya, Güney  Kore gibi ülkelerde de çalışmalar yürütülüyor.

  ASELSAN, bu alanda geliştireceği ürünlerle dünyanın önde gelen  üreticilerinden birisi haline gelmeyi hedefliyor.

   

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim