• BIST 92.515
 • Altın 213,173
 • Dolar 5,3120
 • Euro 6,0419

  AK Parti Ahmet Ertürk, İYİ Parti Recep Taner dedi

  13.11.2017 08:30
  Duran Teke / Ters Köşe

  Duran Teke / Ters Köşe

  Hem AK Parti hem İYİ Parti il başkanlığı düğümünün aynı gün çözülmesi ve her ikisine de eski parlamenterlerin atanması AK Parti’deki bu ana kadarki gecikmenin İYİ Parti’deki gelişmenin ne olacağını görmek istemesinden mi kaynaklandı sorusunu akla getirdi.

  Bu bir tesadüf de olabilir.

  Ancak bu algıyı güçlendiren sadece onların eski parlamenter olmaları değildir, gerek Ahmet Ertürk’ün gerek Recep Taner’in birçok özelliklerinin benzerliğidir.

  Her ikisi de ülkücüdür… ANAP’lı geçmişleri nedeniyle merkez sağ seçmen onlara yabancı değildir… Camialarının ağır toplarıdır… Aydın’da bilinen, sevilen, karşılığı olan siyasetçilerdir.

  İYİ Parti’nin hedefi bu gün çoğunluğu AK Parti ve CHP’ye oy veren merkez sağ seçmeni kazanmak AK Parti’nin çabası da bu kitleyi elden kaçırmamaktır.

  Onun için il başkanı konusunda atacağı adımda ve zamanlamada AK Parti’nin İYİ Parti’deki oluşumu beklediğini ve ona göre hareket ettiğini düşünenler haksız sayılmazlar.

  Bazı AK Partililer büyüklük taslayarak İYİ Parti’nin rakipleri olmadığını ileri sürerek bu teze itiraz edebilirler.

  Ancak haklı bile olsalar onların akıllarından çıkarmamaları gereken gerçek şudur:

  Seçim başarısında çıta yüzde 50+1’e çıkalıdan beri rakibin büyüğü, küçüğü kalmadı. Küçük partilerin hatta oyu yüzde bir bile olsa onlardan biri bu sistemde seçimin kaderini değiştirebilir.

  Bu 2019’da daha iyi anlaşılacaktır.

  Başka bir gerçek de AK Parti’nin 2019 seçimlerini hayat memat meselesi olarak görmesi ve icraatlarında bunu açıkça göstermesidir.

  En bariz örnek de Ahmet Ertük’ün il başkanlığıdır. O sadece il başkanlığı yapmayacak partiyi yeniden yapılandıracaktır. Biz bunu üç ay önceden söylemiştik: (aydınpost 21.08.2019)

  “AK Parti’yi kurtaracak olanın herkesin güven duyacağı saygın, Ankara projesi olmayan, siyaseti ve AK Parti’yi iyi bilen bir “ağabeyden” başkası değildir.”

  Görücüye çıkacak isimler açıklanınca da:

  “Eğer adaylarda “Reis” bir mücadele azmi görmezse başka seçenekleri devreye sokabilir,” demiştik :(aydınpost,05.10.2017)

  Öyle de olmuştur… Kaldı ki, Ahmet Ertürk mülakat için Ankara’ya çağrılmamıştır.

  O AK Parti’yi düştüğü yüzde 30’lardan yukarılara çıkarabilir mi, onu zaman gösterecek. Ancak o da yapamazsa bu partiyi kimse ayağa kaldıramaz.

  Zira Ahmet Ertürk Aydın’ı ve Aydınlıyı iyi tanır..ÖR-KOOP gibi bir örgütün hem kuruculuğunu hem yöneticiliğini yapmıştır..Halen Türkiye Hayvancılar Kooperatifi Genel Başkanıdır.

  Yani teşkilatçığın ne olduğunu bilir.

  Ayrıca ülkücü kökenli olduğu için milliyetçi camiaya yabancı değildir. Eski bir ANAP’lıdır, merkez sağ seçmeni tanır. İki dönem milletvekilliği yapmıştır, AK Parti’yi iyi bilir.

  Diğer taraftan A.Rıza Acar başta diğer eski milletvekilleri ve partililer tarafından desteklenecek olması da ortak aklı devreye sokmada kendisine yardımcı olacaktır.

  Geriye disiplini sağlamak, başıboşluğa son vermek kalıyor. Sergileyeceği irade meydanı boş bulanları hizaya koymaya yetecektir.

  Herkes görev tanımına uygun davransın.. memur memurluğunu.. amir amirliğini bilsin..sendikacı sadece sendikacılık yapsın..herkes kendi sınırları içinde hareket etsin..siyaseti de siyasetçiler yapsın.

  O kadar.

  Recep Taner’e gelince…

  Onun il başkanlığı da beklenen bir şeydi…

  Koray Aydın’ın bir TV kanalında Merkez Demokrat Parti adını telaffuz etmesi üzerine yazdığım yazıda il başkanlığı için adını verdiğim üç kişiden biri de Recep Taner’di. (aydınpost,04.09.2017)

  Ülkücü kanattan bu partiye il başkanı olacaklar arasında herkesin üzerinde birleştiği tek isim olmasına rağmen onun işi Ertürk’ünki kadar kolay değil. Hem meşakkatlidir, hem de zordur.

  Her ne kadar güven duyulsa da bazı merkez sağ seçmende onun bu göreve getirilmesi önceden var olan bir şüpheyi “bu parti söylendiği gibi bir merkez partisi mi yoksa Bahçeli küskünlerinin toplandığı mini bir MHP mi?” konusunu gündeme getirdi.

  Durgun suya atılan taşın neden olduğu dalga misali bu kuşkuyu biraz da tetikleyen kuruculardan demokrat parti ekolünden Cevher Cevheri’nin istifası oldu.

  Şimdi Aydın’da merak konusu Recep Taner’in bu olumsuz algıyı giderecek yönetim kuruluna kimleri alacağı.

  Eğer ‘ülkü devlerinden’ gelebilecek eleştirileri göz önüne alır üzerinde onların oluşturduğu bir baskı ile hedef kitlenin bütününü kucaklayacak insanlar yerine önyargıları güçlendirecek isimlerden oluşan bir yönetimle halkın huzuruna çıkarsa Recep Taner’in işi hepten zorlaşacaktır.

  Onun aşması gereken birinci sorun budur.

  Bu partiyi halkta umut haline getirecek ya da hayal kırıklığına uğratacak olan da bu konudur.

  Ayrıca yeni kurulan bir partiyi bekleyen diğer bir zorluk da teşkilatlanmak için gerekli olan kaynaktır. Kuruluş aşamasında yapılan her hata rüzgârı keser, o da kaynak bulmayı güçleştirir.

  Öyle ya… Yarışamayacak ata millet niye bahis oynasın.

  O bakımdan Recep Taner’in işi kolay değildir. Aşabilir mi, zaman gösterecek.

  Ama koşullar ne olursa olsun Ahmet Ertürk ve Recep Taner gibi saygın iki şahsiyetin partilerine il başkanı olması siyasette kalitenin artmasına, seviyenin yükselmesine neden olacaktır.

  Beklenti budur.

  Her ikisine de başarılar diliyorum.

   

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 2124 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim