Ünlü ekonomist İris Cibre, sosyal medya üzerinden dolar/TL kuru hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Cibre, dolar kurunun 60 lira olacağı yönündeki iddialara şüpheyle yaklaştı. Ona göre, doların bu denli yükseleceği yönündeki tahminler gerçekçi temellere dayanmıyor. Cibre, ekonominin genel durumu ve Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda, doların bu kadar yüksek bir seviyeye ulaşmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Cibre'nin analizine göre, yerel seçimlerin ekonomi üzerinde doğrudan bir etkisi olması beklenmiyor. Ekonomi yönetiminin görevde kalması ve likit rezervlerdeki toparlanma, kuru yönetilen bir sistemde tutmaya devam etmek için yeterli olacak. Ayrıca, enerji ithalatının azalacağı bir döneme girilmesi, kurdaki artış baskısını hafifletebilir.

DOLAR ALINMALI MI?

Özellikle yerli mudi talebinin, TL üzerinde baskı oluşturabilecek tek unsur olarak gösterilmesi, dolar alımı konusunda temkinli olunması gerektiğini işaret ediyor. Cibre ayrıca, "Dolar almayın, mevduat yapın falan gibi saçma sapan tavsiyeler de vermiyorum. Sadece, bu atak beklentisi doğrultusunda yatırım yapmayın" hatırlatmasında bulundu.

Emekliler ile dul ve yetim aylığı alanlar dikkat! 1 Mart'ta başlıyor Emekliler ile dul ve yetim aylığı alanlar dikkat! 1 Mart'ta başlıyor