A. çiftinin 3'ü engelli 7 çocuğundan en büyüğü olan İ.A.'ın (38) yüzünde, 2021'de geçirdiği Covid-19'dan sonra yaralar çıkmaya başladı. Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne müracaat eden ve 2 doz Covid-19 aşısı yaptırdığı öğrenilen A.'ya milyonda 2 ya da 3 kişide görülen ve Akdeniz kökenliler ile Brezilya yağmur ormanlarında yaşayanlarda daha çok rastlandığı belirtilen 'pemfigus' hastalığı teşhisi konuldu.

Nadir görülen hastalık nedeniyle tedaviye alınan yüzde 80 zihinsel engelli A., bir süre sonra iyileşerek taburcu edildi. 2023'ün başlarında A., yeniden rahatsızlandı. Bu kez yaralar, A.'ın yüzünün yanı sıra vücudunda da çıkmaya başladı.

2/ 7

Genel Af çıkacak mı? Adalet Bakanı açıkladı Genel Af çıkacak mı? Adalet Bakanı açıkladı
Milyonda 2 görülen hastalık onu buldu! 1 yılda tanınmaz hale geldi - Resim: 3

İkinci kez Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne yatırılan A., dermotoloji servisinde tedaviye alındı. Yüzü tanınmaz hale gelen İ. A., "Aynaya ve kimsenin yüzüne bakamıyorum. Yüzüm biraz düzelse çok mutlu olacağım" dedi.

3/ 7

Milyonda 2 görülen hastalık onu buldu! 1 yılda tanınmaz hale geldi - Resim: 4

Anne A. da "Oğlum milyonda bir görülen hastalığa yakalandı. Çocuğum her geçen gün gözümün önünde adeta çürüyor. Ne olur yardım edin" diye konuştu.

4/ 7

Milyonda 2 görülen hastalık onu buldu! 1 yılda tanınmaz hale geldi - Resim: 5

PEMFİGUS HASTALIĞI

Pemfigus hastalığı, çoğunlukla deride ve ağızda olan ancak bazen burun içerisinde, boğazda, gözlerde ve cinsel organlarda da olabilen, yanık benzeri içi sıvı dolu kabarcıklar şeklinde başlayıp, bunların kısa sürede patlayıp açılması ile üzeri kabuklanan yüzeysel yaralar şeklinde seyreden önemli bir deri hastalığıdır. 

5/ 7

Milyonda 2 görülen hastalık onu buldu! 1 yılda tanınmaz hale geldi - Resim: 6

Tıp dilinde otoimmun bir hastalık olarak sınıflandırılır. Pemfigus, nadir görülen bir hastalıktır. Türkiye için kesin veriler olmamakla beraber kabaca 1 milyon kişinin 2-3'ünde bu hastalığın geliştiği tahmin edilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda eşit sıklıkta görülür. En sık orta yaşlı kişilerde ortaya çıkmakla beraber her yaşta görülebilir.

6/ 7

Milyonda 2 görülen hastalık onu buldu! 1 yılda tanınmaz hale geldi - Resim: 7

Pemfigus'un Akdeniz kökenli insanlar, Brezilya yağmur ormanlarında yaşayan insanlar ve orta ve üst yaştaki erişkinlerde daha sık görüldüğü belirtiliyor.