Kulağakaçan böcekleri taş dipleri, ağaç kovukları ve duvar çatlakları gibi kuytu köşelerde görülebilirler. Öte yandan evlere de girebilirler. Ayrıca söz konusu haşereler evlere girdiklerinde birçok insanın tedirgin olmasına neden olabilirler.

Kırkayak genellikle açık havada ve nemli ortamlarda görülebilir. Ayrıca kulağakaçan böcekleri gibi kimi zaman evlerde de adeta aniden görülebilirler. Bu nedenle kırkayak birçok insanın tedirgin olmasına neden olabilir.

Kırkayak ve kulağakaçan böceklerinin birçok insanda tedirginlik hissi oluşturması, o haşerelerden kurtulmanın yöntemlerini de merak ettirebiliyor. Öte yandan bu noktada onlardan kurtulmanın bazı yöntemleri adeta belli oldu. Çünkü söz konusu yöntemler sayesinde o haşerelerden kurtulmak için, 'oysa bu kadar basitmiş' bile denilebiliyor.

KIRKAYAK VE KULAĞAKAÇAN BÖCEKLERİNDEN KURTULMANIN YOLU

Haşerelerden kurtulmak için tercih edilecek kimyasal ve doğal olmak üzere birçok farklı yöntem bulunuyor. Ayrıca söz konusu doğal yöntemlerden bazıları aşağıda yer alıyor.

Kırkayaktan kurtulmak için nane ve nane gibi keskin kokulu uçucu yağlar tercih edilebilir. Bu yöntemde söz konusu keskin kokulu yağlar, o haşerenin görülebileceği yerlere püskürtülür. Bu sayede ondan basit bir şekilde kurtulmak mümkün olabilir.

Kulağakaçan böceklerinden kurtulmak oldukça uğraştırıcı olabilir. Ancak ılık su ve birkaç damla bulaşık deterjanı bu konuda yardımcı olabilir. Bu yöntemde ılık su ve birkaç damla bulaşık deterjanı karıştırılır ve bir sprey şişeye koyulur. Ardından o haşerelerin görülebileceği yerlere püskürtülür. Bu sayede onlardan kurtulmak mümkün olabilir.

Not: Kırkayak ve kulağakaçan böceklerinden kurtulmak için ilaçlama yöntemi de tercih edilebilir. Ancak bu yöntemde bir uzmandan destek alınması önerilir.

O HAŞERELER NEDEN EVE GELİR?

Kulağakaçan böcekleri ve kırkayaklar nemli bölgelerde daha sık görülebilirler. Bu nedenle evde nem oluşması, o haşerelerin eve gelmesine neden olabilir.

Yazın 60 dakikadan fazla sürüyorsa dikkat! Uzmanı uyardı: Mola verin, potasyum ve elektrolitler içeren sular için Yazın 60 dakikadan fazla sürüyorsa dikkat! Uzmanı uyardı: Mola verin, potasyum ve elektrolitler içeren sular için

Evdeki duvarlarda bulunan delik ve çatlaklar, o haşerelerin eve giriş yolu olabilir. Bu nedenle kırkayak ve kulağakaçan böceklerinin gelmesini önleyebilmek için söz konusu delik ve çatlakların kapatılması öneriliyor.