Statcounter, her ayın başında yayınladığı raporlarında işletim sistemi piyasa değişiklikleri hakkında son bilgileri sunuyor. Aslında bu sektörde aylık takibe çok da elverişli değil. Nitekim işletim sistemi dünyasında aylık bazda büyük hareketlerin olması pek olası bir durum değil. Ancak yine de ufak artışlar bile, trendin ne yönde olduğunu görmek açısından son derece önemli.

Xiaomi telefonlarındaki önemli sorunu çözebilirsiniz Xiaomi telefonlarındaki önemli sorunu çözebilirsiniz

Ancak aslında Şubat 2023 dönemine baktığımız zaman bu durum için bir istisna teşkil edildiğini anlıyoruz. Microsoft, Ocak 2023'te Windows 7 ve 8.1'i son kez güncelleme desteği vererek sona erdirdi ve bu, daha fazla şirketin bilgisayarlarını Windows 10'a yükseltmesiyle sonuçlandı ve pazar payını %68,86'dan Şubat 2023'te %73,25'e yükseltti.

Bu Microsoft için gerçekten oldukça can sıkıcı bir durum. Nitekim şirketin Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinde olan desteği kesmesinin arkasında yatan temel sebep, yeni işletim sistemi sürümü olan Windows 11’e olan talebi arttırmaktı.

Bununla birlikte kullanıcılar, Windows 11’in güncelleme için pek çok kriter talep etmesini göz önünde bulundurarak tercihlerini Windows 10’dan yana kullandı. Aslında bu çok da anlamsız bir hareket değil. Öyle ki Windows 10, Microsoft’un son yıllarda piyasaya sürdüğü en sorunsuz ve en popüler işletim sistemleri sıralamasında ilk basamaklarda yer alıyor.