Dünyanın en çok kullanılan internet tabanlı anlık iletişim servisi WhatsApp, yeni özelliği ile kullanıcılarını ikiye bölecek gibi duruyor.

Google SEO Uzmanı Ankara Google SEO Uzmanı Ankara
WhatsApp dur durak bilmeden güncelleme çalışmalarına devam ediyor. Yılbaşından bu yana pek çok yeniliği uygulamaya sokan WhatsApp, bu çalışmalarından bazıları sayesinde büyük övgüler alırken, bazılarının ise yetersiz bulunmasına engel olamıyor. Örneğin şirketin yaptığı son güncellemelerden biri, grup kullanıcı sayısını 2 katına çıkartmaktı.

Ancak şirketin en büyük rakiplerinden biri olan Telegram’da hala on binlerce kişilik gruplar kurulabilirken Amerikalı teknoloji devinin bu sayıyı 256 kişiden 512 kişiye çıkarması yeterli görülmemişti. Öte yandan birçok platformda bulunan mesajlara emojilerle tepki verme güncellemesi ise, hemen herkes tarafından büyük beğeni almıştı.

İşte şirketin yakın zamanda servis etmeye hazırlandığı yeni özelliği de kullanıcılar arasında ikili bir tepkiyi ortaya çıkarabilir. WhatsApp’a yakın kaynaklardan gelen haberlere göre, mesajlaşma devi bundan sonra kullanıcıların numaralarını gizleyebilmelerine imkan verecek. Yani kullanıcılar bir gruba davet edildiklerinde bu gruptaki hangi kullanıcıların numarasını görmesini istediğini tek tek seçebilecek veya varsayılan olarak herkesten gizleyebilecek. Bu yeni özelliğin beğenilen tarafı.

Eleştirilen kısmı ise özelliğin diğer bir detayında gizli. Buna göre grup yöneticileri isterse, gruptaki herkesin numarasını yeniden görünebilir kılabilecek. Grup yöneticilerine neden böyle bir yetki verildiği tam olarak anlaşılamazken, WhatsApp’ın bu düzenlemeyle numara gizleme yeniliğinin önemini azalttığı düşünülüyor.