Twitter, Elon Musk'ın satın alınmasıyla ilgili artan belirsizliğin ortasında düzinelerce çalışanını işten çıkardı.

Starlink uydularından kötü haber! Starlink uydularından kötü haber!
 The Wall Street Journal'ın haberine göre şirket, işe alım görevlileri ve yeni işe alımlarla görevli diğerlerini içeren yetenek kazandırma ekibinin %30’unu işten çıkarttı. Twitter, The Journal'a "100'den az kişinin" işten çıkartıldığı  ve etkilenenin yalnızca yetenek kazandırma ekibi olduğunu söyledi.

Twitter, Elon Musk tarafından satın alınmasını tamamlamaya çalışırken maliyetleri düşürmeye yönelik daha geniş bir girişimin parçası olarak daha önce kısmi işe alımları dondurduğunu duyurmuştu. Musk, platformdaki bot hesap sayısıyla ilgili endişeleri öne sürerek anlaşmadan çekilmekle tehdit ettiği için anlaşmanın durumu şimdilik belirsiz. Perşembe günü Washington Post, anlaşmanın "ciddi tehlikede" olduğunu ve "Musk'un ekibinden bir yön değişikliğinin yakında geleceğini" yazmıştı.     

İşten çıkarma konusunun Twitter'da Musk ile birlikte gündeme geldiği bildirildi. CNBC'ye göre Tesla CEO'su, Twitter'daki maliyetlerden endişe duyduğunu söyledi ancak işten çıkarmaların masada olup olmadığıyla ilgili bir soruyu doğrudan yanıtlamadı ve “Duruma göre değişir " yanıtını verdi.

Twitter'da kıdemli bir teknik eleman olan Ingrid Johnson, LinkedIn'deki bir gönderide, "gerçekten zor bir gün" olduğunu yazdı. “On yıldan fazla bir süredir orada olup işlerini kaybeden insanlar var” diye yazdı. "Twitter, Elon'a dava açmak ve şirketi kurmak için hayatlarını veren insanlar pahasına yanlış şekilde şişirilmiş bir hisse senedi fiyatını sürdürmek için potansiyel milyarlarca dolar harcamayı seçtiyse, bu daha da trajik bir hikaye.”

Twitter, yakın zamanda çalışanları işe almayı veya işten çıkarmayı geri çeken tek teknoloji şirketi değil. Meta kısa süre önce “zor zamanlar” ile karşı karşıya olduğu için işe alımını yavaşlatacağını söylemişti. Netflix, Unity, Coinbase ve Paypal da son zamanlarda işten çıkartmalar yaptı.