Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte “çocuk işçi” tanımlamasının da hiç fark edilmeden değişmiş olabileceğini düşündünüz mü?

Zoom kullanıcıları için virüs tehdidi! Zoom kullanıcıları için virüs tehdidi!
Dünya son günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan bir olayla çalkalanıyor. Rachel Barkman isimli bir vatandaş, bir süre önce oğlunun farklı mantar türlerini tek seferde ve doğru şekilde tanımlayabilme yeteneğine sahip olduğunu fark etti. Bunda ne var diye sorabilirsiniz haklısınız ancak olayı ilginç yapan Barkman’ın oğlunun yalnızca 2 yaşında olmasıydı.

İşte oğlunun bu yeteneğini video kaydına alan anne, bu videoları TikTok’ta paylaşınca bir anda küçük Barkman 350.000 kişi tarafından takip edilen bir fenomen haline geldi. Ancak Rachel Barkman’ın aklı, bir kadının oğluna yaklaşıp ismiyle hitap etmesi ve kendisinden bir mantarı göstererek tanımlamasını istemesiyle başına geldi.

Oğlunun belki de hiç istemeyeceği şekilde bir anda binlerce kişi tarafından tanınır hale geldiğini ve bunun oğlunun seçimi olmadığını fark eden anne Barkman, bundan sonraki paylaşımlarında asla oğlunun yüzünü paylaşmayacağını ve onun mahremiyetine özen göstereceğini açıkladı.

Ancak Rachel Barkman’ın bu farkındalığı ülke genelinde de oldukça büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi. Öyle ki şu an başta TikTok ve Instagram olmak üzere hemen her platformda, çocukları adına hesap açan ve onların adına paylaşım yapan yüz binlerce aile var. Dahası insanlar bu tip paylaşımları severek takip ettiği için, bu aileler çocukları üzerinden oldukça önemli gelirler elde ediyorlar ki bu durumda da çocuklar aslında birer işçiye dönüşmüş oluyor.

Burada sorulması gereken soru ise şu: O çocuklar gerçekten kendilerini yüz binlerce kişinin görmesinden, tanımasından hoşlanıyorlar mı?