Güneydoğu’dan kurşun sesleri değil, coşku sesleri geliyor!

Türkiye’nin terör örgütüne karşı yürüttüğü kararlı mücadele meyvelerini vermeye başladı. Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerimize gözle görülür bir rahatlama ve huzur geldi. İnsanlar artık geç saatlere kadar sokaklarda vakit geçiriyor, özgürce dağ bayır geziyor. Sosyal ve kültürel etkinlikler de arttı. Dağlarda yürüyüşler, festivaller, bisiklet turları, nehirlerde yüzme ve rafting, salonlarda konser ve müzik gösterileri, alanlarda doyasıya sohbetler… 

PKK’ya destek veren belediyelere atanan kayyumlar da canla başla çalışıyor. Terör örgütüne giden kaynaklar halka harcanıyor. Altyapı eksikleri tamamlanıyor. Halka ucuz belediye hizmetleri sunuluyor. PKK’nın ezilmesiyle HDP’ye verilen destek de azaldı. HDP etkinliklerine katılım büyük oranda düştü. Diyarbakır Annelerinin 3 yıldır yaptığı “evlatlarımızı geri verin” eylemi bu partiye olan ilgiyi de azalttı. Son yapılan anketlerde HDP bölgede büyük oy kaybı yaşıyor. Huzuru bulan halk, devlete olan desteğini de artırdı. Halkın isteği huzurun kalıcı olması ve bunun için de ekonomik yatırımların artırılarak işsizliğin düşmesi…

Bölgedeki gelişmeleri sizler için derledik:

DİYARBAKIR’A YATIRIM ATAĞI

Güneydoğu Anadolu’nun en büyük şehri Diyarbakır her alanda hareketli. Belediye’ye kayyum atandıktan sonra alt yapı çalışmaları daha da hızlandı. HDP’li belediyeler üzerinden PKK’ya akan kaynaklar halkın hizmetine sunuluyor. Belediye hizmetlerinde gözle görülür bir değişiklik var. Terör örgütü ezildikten sonra hedef bölgeye yatırımları artırmak. Bunun için hükümet tarafından alınan teşvik kararları meyvesini vermeye başladı. Bölgeye yatırımlar arttı. Büyük göç alan ilde en önemli sorun işsizlik. Bunun için de 26 Temmuz günü "İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı" gerçekleştirildi. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su başkanlığında yapılan toplantıda, il genelinde istihdam sağlamaya yönelik faaliyetler ve 2022'de istihdama dönük yapılacak çalışmalar ele alındı.

Diyarbakır’da da halk huzuru doyasıya yaşıyor. Şehir merkezinde geç saatlere kadar geziyor, her türlü etkinliğe katılıyor. Köylere de dönüşler başladı. Eskiden gece yolculukları tehlikeliydi, şimdi bunu düşünen yok. Bölge halkı kısa süre içinde yeni duruma alıştı. Bunun sürmesini istiyor.

Diyarbakır’a turist akını da var. Bu yıl 2 milyon turistin gelmesi bekleniyor. 16 Haziran günü Diyarbakır’a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank müjdeler verdi. Yatırımları anlattı, “Yatırımlar artacak Diyarbakır büyüyecek” dedi. Bakan Varank, şehirde OSB’lerin üçe katlandığını, 20 yıl içinde 40 bin kişiye istihdam sağlandığını belirterek, “Son 19 yılda bu şehre yatırım yapmak isteyen firmalar için 1800'e yakın teşvik belgesi düzenledik. Bunların 850'den fazlası tamamlandı. 214 yeni fabrika binasını 3 ay içerisinde hazır ediyoruz. Diyarbakır Lojistik Merkezi Projesi 5 bin 400 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak. Tekstilkent konusunda da önemli çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca bölgesel kalkınma anlayışıyla tasarlanan 40 milyon lira bütçeli 2022 Yılı Stratejik İmalat Sektörlerine Finansman Desteği Programı (FİNDES) ile yaklaşık 152 milyon liralık yatırımı da hayata geçirilecek” dedi.

Diyarbakır’da gençler ve çocuklar artık dağa kaçırılmıyor. Diyarbakır anneleri 2,5 yıldır yaptıkları eylemlerle HDP ve PKK’ya büyük darbe vurdu. Gençler artık spor, sanat ve bilimsel etkinliklere katılıyor. 9-12 Haziran tarihleri arasında yapılan Uluslararası Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği büyük ilgi gördü. 7-77 herkes teleskoptan gökyüzünün gizemini görmek için sıraya girdi.

FVDrPtKWYAATxqO

Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği' diyarbakır 9-12 haz 22Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem EtkinliğiFVCiE5KWAAAQtjZ

diyarbakır vali bel bask istihdam toplantısıdiyarbakır valisi su sehit yakınlarıyladiyarbakır yüzler gülüyorxdiyarabakır valisi su halkla sohbetdiyarbakır valisi su yüzler gülüyor halklax

TUNCELİ RAFTİNG MERKEZİ OLDU

Terörün hedefe koyduğu illerimizden Tunceli’de de güzel haberler geliyor.

Tunceli’nin Munzur çayı artık rafting merkezi oldu. İnsanlar nehirde yüzüyor, rafting yaparak heyecana ortak oluyor. Munzur Çayı üzerindeki 35 kilometrelik uluslararası parkurda yaklaşık 5 saat rafting yapma imkânı bulan tatilciler, hem şehir stresinden uzakta doğanın tadını çıkarıyor, hem de heyecan dolu parkurda keyifli vakit geçiriyor. Ovacık’ta bulunan kayak evinde ise kışın karın keyfi çıkarılıyor. Meşe ormanları arasında kurulu Köklüce köyündeki 1336 rakımlı Kavun Tepesi de yazın yamaç paraşütü yapmak isteyen heyecan tutkunlarının ilgisini çekiyor.

tunceli yamac parasutuxtunceli rafting

EĞİTİMDE BAŞARILAR

Eğitimde alınan art arda başarılar şehrin ismini eğitim alanında da duyurdu. Geçtiğimiz yıllarda LGS birincileri -hem de tam puanla- buradan çıktı. Buna en güzel örnek 2016-2017 eğitim öğretim yılı TEOG sınavında Tuncelili 17 öğrencinin 120 net yaparak Türkiye birincisi olması. Öğrencileri Vali Osman Kaymak makamında kabul ederek ödüllendirdi. Başarı bununla da kalmadı. Tunceli 2019 yılı il sıralamasında LGS’de aldığı 43,35 toplam net ortalaması ile Türkiye ikincisi oldu.

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürü Gürsel Ekmekci ise, Tunceli'nin LGS'de fen bilimleri ile inkılap tarihi ve Atatürkçülük derslerinde birinci, Matematik ve İngilizce derslerinde ikinci, Türkçe dersinde ise dördüncü olarak Türkiye geneli net ortalamasında ilk sıralardaki yerini koruduğunu açıkladı.

Güzel bir örnek de 2016 yılında Tunceli Pülümürlü çoban Mahir Gündoğdu’nun dershaneye gitmeden TEOG sınavında Türkiye birincisi olması…

tunceli teog birincisiteog birincileri vali ödülü vali osman kaymaktunceli coban birinci

AĞRI’DA BÜYÜK HEYECAN

Doğu Anadolu’nun önemli şehri Ağrı da terörden çok çekti. Çok şehit verdi. Yuvalar yıkıldı. Ağrı’da da acılar sarılıyor, geleceğe umutla bakılıyor. Belediye Başkanı Savcı Sayan gece gündüz büyük bir heyecanla çalışıyor. Birlik ve beraberliğe büyük katkı sunuyor. Savcı Sayan, “Ağrı’dan PKK’ya katılım yok” diyor. Şehrin altyapısına önem veriyor. Kısa süre içinde ağrının önemli altyapı sorunlarını çözdü. Halkla kurduğu sıcak ilişkiyle bölgede sevilen bir isim oldu. Katıldığı televizyon programlarıyla da Türkiye çapında tanınıyor. Belediye hizmetlerini de ucuzlattı. Hastabüs uygulaması ile vatandaşlar hastanelere 1 liraya ulaşabiliyor. Öğrenciler ise otobüse 25 kuruşa biniyor. Tam bilet ise 1,5 lira. Ayrıca ekmek de başka illere göre çok ucuz. Halk ekmek 210 gram 1,40 kuruş. Fırında ise 3 lira.

Belediye Başkanı Savcı Sayan, terörün sıfıra indirildiği bu dönemde acilen yapılması gerekenleri ilan etti: “1- 500 bin genç acilen istihdam edilmeli. 2- genç kızların okullaşma oranı artırılmalı, annelere iş ve meslek edindirilmeli. 3- Uyuşturucuya bulaşmış gençler acilen iyileştirilmeli ve topluma kazandırılmalı. 4- FETÖ finansmanı benzeri yapıyla sırtını PKK’ya dayamış genellikle HDP’nin içinde barınan kan emicileri bitirilmeli. 5- Bölgede çiftçilik ve hayvancılık geliştirilmeli.”

Sayan, “Bu acil yapılması gerekenleri 3 aylık süreç içerisinde hayata geçirirsek bölgeyi kurtarmış, ülkeyi rahatlatmış oluruz. Ayrıca terör örgütü bölgede hüküm süremeyecek ve HDP mağduriyet siyaseti yapamayacaktır” dedi.

Ağrı Doğubayazıt ilçesinde 24 Temmuz günü yapılan konser etkinliğine 30 bin genç katılarak doyasıya eğlendi. Başkan Sayan da gençlerle sık sık bir araya geliyor. Ramazan ayında düzenlenen iftar ve sahur yemekleri halkın kaynaşmasını sağlıyor.

agrı sahur yemeği 7-8 nisan 2022 700 kisiagrı dogubeyazıt 2022-07-28 at 12.27.38agrıdogubeyazıt1agrıdogubayazıt2agrıdogbayazıt3

HAKKARİ’DE RAFTİNG

Zorlu doğa koşullarına sahip Hakkari’de yoğun faaliyet var. Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, 19 Mayıs günü Zap Suyu’nda gençlerle beraber rafting yaparak, Hakkari’nin geliştiğini, dönüştüğünü ve kalkındığını söyledi. Büyük ilgi gören etkinliğe Türkiye Rafting Federasyonu Genel Başkanı Fikret Yardımcı da katıldı. Etkinlikte konuşan İdris Akbıyık, “Artık Zap acılarla, kötü anılarla anılmıyor. Zap’ta rafting yapılıyor, festivaller yapılıyor. Hakkari’de sporun her türü başarıyla yapılıyor. Kadın takımımız süper ligde, engelli spor takımımız Basketbol 2. Ligi’nde, kayaklı koşuda Yüksekova takımı Türkiye milli takımının bel kemiğini oluşturuyor. Hakkarili gençlerimiz çok yetenekli. Federasyon, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve tüm kurum kuruluşlarımızla gençlerimizi sportif faaliyetlere yönlendirerek tüm imkanlarımızı kullanıyoruz. Hakkâri sporda, sanatta, sağlıkta, eğitimde gelişiyor, dönüşüyor, kalkınıyor. İnşallah bu gençlerimiz raftingde de Hakkari’yi daha iyi yere getirecek” dedi.

Yüksek dağlara sahip Hakkari’de 2800 rakımlı Mergabütan Kayak Merkezi’nde kayak yapılacak. Şehir merkezine yaklaşık 12 kilometre mesafede bulunan merkezde 5 yıldızlı ve 120 yataklı sporcu konaklama tesisi yapılıyor. Vali Akbıyık, bu konuda şunları söylüyor: "Kayak merkezi sadece Hakkâri'nin değil İran, Irak, Van ve bütün bölgenin cazibe merkezi olacak. Burada geçen yıl pist uzunluğunu 3 bin 500 metreye çıkardık. Ayrıca telesiyej sistemi kurduk. Vatandaşlarımız burada 6 ay boyunca kayak yapabiliyor. Diğer 6 ayda ise vatandaşlarımızın gelip temiz hava alabilecekleri, yürüyüş, piknik yapabilecekleri ve eğlenebilecekleri gölet yaptırdık. Çocuklarımız gölette kano yapıyor.”

hakkari rafting

ŞANLIURFA YOLLARINDA BİSİKLET TURLARI

Şanlıurfa’da 24 Temmuz günü Göbeklitepe'ye yaptığı çalışmalarla gün yüzüne çıkaran Prof. Dr. Klaus Schmidt’in vefatının 8. yılı nedeniyle bisiklet turu etkinliği yapıldı. Şanlıurfa Valiliği Turizm A.Ş'nin sponsorluğunda yapılan etkinliği çok sayıda kuruluş destekledi. Şehir merkezinden yola çıkan 200 kişilik bisikletli grup, yaklaşık 20 kilometre boyunca pedal çevirerek Göbeklitepe'ye ulaştı. Vatandaşların da destek verdiği ve renkli görüntülerin yaşandığı etkinliğin gelecek yıllarda da tekrarlanacak.

urfa bisiklet

MARDİN’DE KİRAZ FESTİVALİ

Bir zamanlar terörün kol gezdiği Mardin’de kiraz festivali yapıldı. Halkın büyük katılımının olduğu festivalde ses yarışması kapsamında gençler şarkılar söyledi, sanatçılar konser verdi, halkın katıldığı uzun bir kortej yürüyüşü yapıldı. 12 Haziran günü yapılan etkinlikte, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Yeşilli ilçe Belediye Başkanı Hayrettin Demir ve beraberindekilerle birlikte festival kapsamında açılan stantları tek tek gezdi. Vali Demirtaş, etkinlikle amaçlarının tarih ve kültür şehri Mardin’i ve yöresel ürünlerini tanıtmayı amaçladıklarını vurguladı.

thumbs_b_c_df0b44a6e3fdc18ff9999fbff61c5a09

43e1ac6c-ae2a-4b28-8a3b-83061b1a47f3

SİİRT’TE EN BÜYÜK ÇOCUK KOROSU

Siirt de çok hareketli. Kültür, sanat ve spor etkinlikleri bahar ve yaz sezonunda art arda sürüyor. Eski kötü günler çoktan unutuldu… 19 Mayıs kapsamında gençlik etkinlikleri dikkat çekiciydi. Gençler etkinliklere coşkuyla katıldı ve doyasıya eğlendi. En önemlisi de kaynaştı. Siirt’te dikkat çekici etkinlik şehirde ilk kez Çocuk Korosunun oluşturularak konser vermesiydi. 14 Mayıs günü gerçekleşen etkinliği Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu eşiyle birlikte izledi. Çocukları ve emeği geçen öğretmenleri kutladı. Vali Hacıbektaşoğlu şehrin alt yapısına da büyük önem veriyor. HDP’li belediye başkanlarının yapamadığı işleri kısa sürede yaptı. Altyapıda büyük mesafe alındı. Millet Bahçesi ise şehre ayrı bir güzellik katıyor. Hacıbektaşoğlu ilçe ve köyleri de gezerek sorunları yerinde tespit edip hemen çözmeye çalışıyor. Halkla kurduğu bağ sayesinde Siirt’te sevilen bir isim olmuş. Siirtliler “İlk defa böylesine yatırım gördük” diyorlar. Siirt’teki kurumlar işsiz gençlere iş bulmak için de beceri kursları ve yeni iş imkanları kurmak için çalışıyor.

siir cocuk korosu

siirt valisi sehit yakınları bulusmasındasiirt 15 temmuz etkinlikleri

VAN KAYAK FESTİVALİ

Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan Abalı Kayak Merkezi’nde 6 Şubat günü düzenlenen kayak festivali renkli görüntülere sahne oldu. Van Büyükşehir Belediyesi tarafından binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen kayak festivali yoğun ilgi gördü. Şarkılar söylendi, halaylar çekildi. Türk bayraklarının süslediği dağ eteğinde birlik ve beraberlik mesajı verildi.

van5van 4814d8885-9b4d-4bc1-a54f-2fed8a212aca18b75b64-e37c-4d71-8a62-e75fe657ae71509d2098-62d1-4487-b9dc-f0e3cc3b8997

CUDİ’DE HUZUR FESTİVALİ

Şırnak da terörden çok çekti. 2 bin 114 rakımlı Cudi Dağında 2021 yılında ilk kez festival düzenlendi. Hazreti Nuh'un gemisinin karaya oturduğu yer olarak bilinen Cudi Dağı'ndaki Sefine bölgesinde 21 Temmuz günü bir araya gelen Şırnaklılar doyasıya eğlendi, halaylar çekti, dualar etti, huzur için güvercinler uçurdu. Etkinliğe bu yıl İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da katıldı. Bakan Soylu 30 Temmuz günü yaptığı konuşmada şu vurguları yaptı: “Geleceğe büyük bir miras bırakıyorsunuz. Kural oyununu ve tezgâhları siz bozdunuz. Huzur yolculuğunuz, hayırlı ve uğurlu olsun. Huzuru Diyarbakır'a, Ağrı Dağı'na, Tendürek Dağı'na, Hakuk'a, Avaşin'e, Basyan'a kadar, Şam'a, Tahran'a, Bağdat'a, Yemen'e, Libya'ya, Balkanlara, Orta Doğu'ya ve ta Kafkaslara getirmek bizim sorumluluğumuzdur.”

cudu festivali2021cudi-festivali 2022

Şırnak’tan başka güzel haberler de gelmeye başladı. Uluslarası Yetenek Avcısı Futbol Akademisi (UYAFA) Şırnak takımı, 2018 yılında İspanya'nın Barcelona kentinde gerçekleştirilen Costa Brava Futbol Turnuvası'nda şampiyon oldu.

sırnak futbol sampiyon2018

ERCAN DOLAPÇI