Spotify, podcast yaratıcıları ve şovları için kaynakları optimize eden "uyarlanmış bir yaklaşıma" geçiyor ve akış hizmeti bunun daha sade bir ekip gerektirdiğine inanıyor.

Yeni stratejide ayrıca Spotify, Gimlet ve Parcast prodüksiyon evlerini güncellenmiş bir Spotify Studios biriminde birleştirecek. İyi bilinen orijinaller üretmeye ve yeni şovlar başlatmaya devam edecekler, ancak geniş kitleleri teşvik eden sık dinlenen içeriklere yeni bir vurgu yapılacak. Kısaca, bir bütün olarak Spotify, mevcut kitlenin "tüketimini en üst düzeye çıkarmak" için çalışacak ve onları daha sık ve daha fazla podcast dinlemeye teşvik edecek.

Sağlayıcı, Gimlet, Parcast ve içerik oluşturucu platformu Anchor'un satın alınması da dahil olmak üzere 2019'da podcast'lere büyük yatırım yapmaya başladığından bu yana büyümesini duyurmaya zaten çok hevesli ve artık 100 milyondan fazla dinleyici ve 5 milyon şovla gezegenin "çoğu köşesinde" en popüler podcast platformu olduğunu iddia ediyor. Spotify, kullanımın %1.400’ün üzerinde arttığını söylüyor. Ayrıca ABD'deki en iyi yayıncı olduğunu söylüyor.

Squid Game yarışma oluyor Squid Game yarışma oluyor

Buna rağmen, işten çıkarmalar şirket için yine de bir darbe. Spotify'ın geçen sonbaharda çok sayıda şovu bitirdiği ve bu süreçte podcast ekibinin yaklaşık %5’ini kaybettiği bildirildi. Hizmet ayrıca ocak ayında toplam personelinin %6’sını işten çıkardı ve aynı zamanda baş içerik sorumlusu Dawn Ostroff (podcast içeriğinin 40 kat artmasının sebebi) istifa etti. Spotify'a özel The Joe Rogan Experience ile ilgili yanlış bilgilendirme endişeleri de dahil olmak üzere içeriğin kendisinde de zorluklar yaşandı. Şirket, bu kategoride bir güç merkezi olabili  ancak artık eskisi kadar güvenli değil.