solo seyahat

Kimseye ya da herhangi bir tur programına bağlı olmadan keyfince gezip yeni yerler keşfetmek isteyen solo gezginlerin sayısı oldukça fazla. Özellikle de kalabalık gruplarla seyahat edebilmek için yapılması gereken onca detaylı plan ve masrafa gerek kalmadan çantanızı alıp yola çıkma fikri oldukça cezbedici. Tek başına seyahat etmeye hazırlananlar için bu macerada işlerine yarayabilecek birkaç tüyo hazırladık. Enuygun otel uzmanları solo gezginlere özel güvenli otel seçimi rehberi hazırladı.

Otelinizin konumu sandığınızdan daha önemli

Konaklama deneyiminizi en çok etkileyecek şeylerden ilki gideceğiniz ülkenin hangi şehrinde ya da şehri belirlediyseniz hangi bölgesinde konaklama seçenekleri daha güvenli sorusuna yanıt bulmak. Özellikle de zaman zaman tek seyahat edenler için tehlike arz edebilecek bir yere seyahat ediyorsanız ön araştırmanızı iyi yapmanızda fayda var. Ne yazık ki bazı ülke ve şehirlerde halen kadın seyyahların tek başlarına tatile çıkmaları riskli olabilir. Bu sebeple otelinizin konumunu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç etmen bulunuyor.

●     Kalacağınız otel metro, tramvay, tren gibi toplu taşıma kanallarına yakın olmalı.

●     Önemli müze, konser alanı, arkeolojik alan benzeri lokal cazibe noktalarına ulaşım rahat olmalı.

●     Havaalanından ya da trenden vs. indikten sonra otelinize ulaşmak için kullanacağınız yolun güvenli olup olmadığı da önemli. Bu konuda fazla seçeneğiniz olmasa dahi yolculuk saatlerini karanlığın ve gece ıssızlığının çöktüğü saatlere denk getirmemeye çalışın.

●     Kapadokya otelleri gibi bölgenin doğal güzelliklerinin önemli olduğu bir yerde konaklayacaksanız manzara da bir o kadar önem kazanıyor.

Kalacağınız oteli seçmek başlı başına bir görev

En az konaklayacağınız bölge kadar önem taşıyan bir diğer faktör de otel seçimi. Daha önce hiç bulunmadığınız bir şehirde, farklı bir kültürde her zorlukla tek başınıza baş etmek zorundasınız. Hal böyle olunca her ne kadar uyuma saatinden uyuma saatine gideceğiniz bir yer olsa da otelinizin güvenli oluşu da çok kritik. Bilhassa kadın seyyahlar şehir merkezine yakın ve işlek bölgelerdeki otellere yönelmeli. Fakat her merkezi bölge güvenli olmayabilir, bu sebeple kalmak istediğiniz otelin gerçek kullanıcı yorumlarını incelemek faydalı olacaktır. Özellike de tek başına sayahat eden diğer solo gezginlerin yorumlarını dikkate almanızda fayda var. Otel seçerken dikkat edebileceğiniz bazı faktörler:

●      Ortalama üstü kullanıcı yorumları bulunan, müşteri deneyimini öncelikli tutan otelleri seçin.

●     Güvenlik kameraları bulunan otellere yönelin.

●     Mümkünse elektronik kart şeklinde anahtar veren odaları tercih edin.

●      7/24 resepsiyonu aktif olan oteller önceliğiniz olsun.         

Bal sağlığa yararlı mı, kimler tüketmemeli? Bal sağlığa yararlı mı, kimler tüketmemeli?

●     Değerli eşyalarınızı saklayabileceğiniz bir emanet kasası olan odaları tercih edin. Özellikle de eşyalarınızı ardınızda bırakıp şehri keşfe çıkacaksanız bu çok önemli hale gelebilir.

Samimi ve bütçe dostu konaklama arayan hostel severlere öneriler

Uygun konaklama seçenekleriyle bütçe dostu bir yöntem olarak öne çıksa da hosteller de güvenlik açığına sık sık rastlanan yerler arasında. Tatil masraflarınızın konaklama kısmından kısıp diğer planlarınıza esneklik kazandırabilmeniz adına hostel oldukça işlevsel olsa da konforu ve güvenlik zaafiyetleri bulunabiliyor. Bu sebeple,

●     Tek kişilik odası bulunan hostelleri tercih edebilirsiniz.

●     Sosyalleşmek adına fırsatlar sunan hostellerde değerli eşyalarınızı muhafaza ederken temkinli olmanızda fayda var.

●     Aile bireylerinizin acil durumlar ya da olası aksilik anlarında rahatça ulaşılabilir olması adına iletişim adreslerini üzerinizde mutlaka bulundurmalısınız.

Güvenlik donanımını cebinizde taşıyın.

Her ne kadar konaklayacağınız yeri güvenilir olmasına dikkat ederek seçseniz de bazen öngörülemeyen ufak tefek aksilikler yaşanabilir. Bunun için daima hazırlıklı olmak adına telefonunuzda acil durumlarda başvurabileceğiniz uygulamalar bulunsun. Red Panic Button ve Bridgefy gibi offline çalışabilen uygulamalarla acil durumlarda yalnız kalmayın.

Seyahat planlarınızı yakınlarınızla paylaşın.

Mutlaka yola çıkmadan önce ya da vardığınızda belirli aralıklara sizi sevenleri merakta bırakmamak adına ve tabii ki sizin takibinizi yapabilmeleri amacıyla haberdar edin. Ama her şeyden de mühimi güvenlik tedbirlerinizi alıp planınızı güzel yaptıktan sonra asla yersiz endişe ve paranoyaya esir düşmeden keşfetmenin tadını çıkarın.