banner83

Sayın Aydın Valisi, Germencik'te bulunan JES'lerin işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı ve iskan ruhsatı var mı?

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, 12.07.2019 günü düzenlediği basın toplantısı ile bazı ulusal ve yerel gazetelerde yer alan Aydın incirinde jeotermal kaynaklı kükürt oranının yükseldiğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını, yapılan tüm analizlerde tespit edilen kükürt miktarının, incirin doğal yapısında bulunması gereken kabul edilebilir sınırlar içinde olduğunu belirtti [1].

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu üyesi Özhan Şen’in 27.06.2019 tarihinde yaptığı açıklamalar üzerine bu basın toplantısı düzenlendi.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu üyesi Özhan Şen ne demişti?

Özhan Şen, incirde sıfır olması gereken kükürt oranının yüzde 15'e çıktığını belirterek, kuru meyve ihracatının olumsuz etkilenmemesi için jeotermal enerji tesisi bulunan bölgelerde denetimlerin artırılmasını istedi. Jeotermal enerji üretimi sırasında zararlı minerallerin doğaya yayıldığını belirten İTB Yönetim Kurulu üyesi Özhan Şen, denetimler yapılmazsa kuru incir ihracatının risk altında olduğunu söyledi. Toplam incir alanlarının yüzde 73'üne sahip Aydın'da denetimler yapılmadığı için jeotermal enerji buharının ve sıcak suyun doğa ile derelere salındığını belirten Şen, "Bu buharın içindeki fosfor, kükürt gibi her türlü mineral de doğaya yayılıyor. İncirde kükürt ölçümü yapıldığında yüzde 15 çıkıyor. Oysa sıfır çıkması lazım. Denetim yapılmaması büyük sorun" dedi.

Bu açıklamanın ardından 28.06.2019 tarihinde Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. İhraç edilen incirde yüzde 15 oranında kükürt bulunduğunu aktaran Ülken, bu değerin sıfır olması gerektiğine dikkat çekerek jeotermallere karşı gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu üyesi Özhan Şen’in yaptığı açıklamada, verdiği bilgilerin resmi belgelere dayandığı anlaşılmaktadır. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in basın açıklamasından sonra Özhan Şen’in bu bilgilerin dayanağı olan belgeleri açıklaması gerekmektedir. Böylece halk doğrunun ne olduğunu görebilecektir.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, bu güne kadar kendisine yönelttiğimiz sorulara ısrarla yanıt vermedi. Nedense bu Özhan Şen’in açıklamasından sonra kendisine yanıt verme gereği duydu.

Bu yazımızda kendisine sadece iki soru soracağım.

Germencik’te faaliyette olan jeotermal elektrik santrallerinin işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı ve iskan ruhsatı var mı?

Bu sorunun yanıtını Aydın Valisi kesinlikle biliyor!

Eğer bu jeotermal elektrik santrallerinin işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı ve iskan ruhsatı yoksa, bu 8-9 adet santralin kuruldukları yıldan bu zamana (9-10 yıldır) faaliyetine Aydın Valiliği olarak neden izin verildi?

 

yavuz-selim-kosger-001.jpg