Netflix için felaket bir hafta oldu. Bu hafta insanların kafasını karıştırmış gibi görünen iki ana başlık ortaya çıktı, bu yüzden tam olarak neler olduğunu açıklamak için buradayız.

Apple rakiplerine göz dağı verdi! Gelecek yıl her şey değişecek Apple rakiplerine göz dağı verdi! Gelecek yıl her şey değişecek
Nelerden bahsedeceğiz kısaca özetlersek;

Netflix Daha Önce Reklam Yayınladı mı?

Geleneksel anlamda değil ama Netflix geçmişte reklamlarla uğraştı.

Netflix yalnızca DVD işine odaklandığında, reklam işi başlatmışlardı. Web siteleri aracılığıyla tipik banner reklamları (sitemizde mobil veya masaüstündeki içerikte gördüğünüzün aynısı) başlattılar ve hatta DVD zarflarına reklam yazdırdılar.

Eski bir Netflix Ürün Başkan Yardımcısı'na göre, reklamları bu şekilde uygulamak "elde tutma etkisi yaratmadı" ve "anlamlı karlar sağladı".

Tabii ki, son yıllarda Netflix'in DVD işi, Netflix'in işinin ikincil bir parçası haline geldi ve ana odak noktası artık hiçbir zaman reklam içermeyen ve bunun yerine yalnızca aboneliklere odaklanan akış işi oldu.

Daha önce Netflix'in bazı programlarında ürün yerleştirme reklamları görmüştük. Ben & Jerry's , Dad Stop Ubarrassing Me!, The Ranch'teki Budweiser ve tabii ki House of Cards'taki acı veren PS Vita sahnesinde göründü .

Netflix neden reklamlarla ilgili fikrini değiştirdi?

Yıllarca süren bir kırmızı çizgi yakında kaybolabilir. Reklamlar Netflix'e geliyor gibi görünüyor.

Eylül 2020 gibi yakın bir tarihte Reed Hastings, hizmetin reklamsız olduğundan bahsederek “Bu bir yargı kararı… Bu, [reklamlar olmadan] daha iyi bir iş, daha değerli bir iş kurabileceğimize dair bir inanç” dedi.

Netflix'in işindeki son gerileme, abone büyümesinin yavaşlaması, artan müşteri kaybı ve içerik sorunları gibi birçok faktöre bağlı. Bu zaten Netflix'in içerik harcamaları, işten çıkarmalar ve şimdi bildiğimiz gibi reklamlar konusunda daha akıllı olmasına yol açtı.

Netflix'in eş-CEO'su Ted Sarandos, son zamanlarda reklamlar hakkında şunları söyledi: “Büyük bir müşteri segmentini masadan kaldırdık, bu da 'Hey, Netflix benim için çok pahalı ve reklamı umursamıyorum' diyen insanlar”

Kısaca reklam destekli bir katmana kaydolmanız ya da mevcut aboneliğinizi düşürmeniz gerekecek. Netflix'in reklamsız premium katmanlara sahip olmaya devam etmesi bekleniyor.

Netflix'te reklamların/reklamların nasıl göründüğüne bakmaya başlayalım.

Bununla ilgili yanlış bilgi, reklamların platformda gerçekte nasıl göründüğüyle ilgili ayrıntılara girmemektir. PopCulture'ın (ViacomCBS'ye ait) “ Netflix Resmi Olarak Reklam Ekleme ” gibi başlıklar , reklamların gerçekte nasıl göründüğünün yapısından bahsetmiyor.

 “Netflix CEO'su, aboneler kullanmak isterse reklamsız bir seçenek olacağını vurguladı” uyarısını ekliyor. Reklamların Netflix'te gerçekte nasıl görüneceği şu anda net değil.

Rakip yayıncılar arasında en yaygın olanı, içerik başlamadan önce birkaç reklamın oynatıldığı videodan önce gösterilen reklamlardır.

Reed Hastings'in bunu başarıyla yapan Hulu ve HBO Max gibi rakiplerinden bahsettiğini biliyoruz. Bu nedenle, Netflix'in reklamları olan daha düşük fiyatlı bir katman (temel katmanın değiştirilmesi en uygun görünüyor) içermesi olasılığıdır. Şu anda mevcut fiyatlarla Netflix için ödeme yapan hiç kimse reklam görmeyecek.

Herhangi bir fiyatlandırma resmi olarak açıklanmadı.

Netflix'in rakipleri, reklam katmanlarını reklamsızlara göre nasıl fiyatlandırıyor?

HBO Max - Reklamlı 9,99 ABD Doları - Reklamsız 14,99 ABD Doları

Hulu – Reklamlı 6,99$ – Reklamsız 12,99$

Paramount+ – Reklamlı 4,99$ – Reklamsız 9,99$

NYTimes, reklamların 2022'nin sonunda Netflix'te yayınlanabileceğini bildirdi.  Hastings, 2022'nin başlarında bir kazanç çağrısında, "önümüzdeki bir veya iki yıl içinde [reklamları] çözmeye" çalışacaklarını söyledi. Ancak Netflix'teki reklam planlarının, çalışanlara "Evet, hızlı ve iddialı ve bazı takaslar gerektirecek" yazan bir notla hızlandırıldığı bildiriliyor.

NYTimes ayrıca, reklam destekli katmanın büyük olasılıkla "[Netflix hesabı] paylaşımı için ücretlendirmeye yönelik daha geniş planlarımızla birlikte" yayınlanacağını da ekliyor.

Şu anda belirsiz olan şey, bunun dünya çapında aşamalı bir reklam katmanı sunumu olup olmayacağı.

Netflix'in reklam altyapısı yok, bu yüzden Netflix'in reklamlarını tam olarak nereden alacağı hakkında pek bilgi yok.

BusinessInsider, Bloomberg, CNBC ve diğerleri gibi kaynaklara göre yarışmacılar arasında Roku (Netflix'in satın aldığı söylentileri), NBCUniversal, Google ve The Trade Desk yer alıyor.