Pandemi sürecinin hayatımızdaki pek çok şeyi kökten değiştirdiğini söyleyebiliriz. Gelişen teknoloji ve iletişim olanakları sayesinde, eğitim ve çalışmanın belli düzeylerde uzaktan da yürütülebileceğini keşfetmiş olduk.

Görünen o ki bu sistem önümüzdeki yıllarda yeni bir seçenek olarak karşımıza çıkacak. Bilindiği üzere pandemi döneminde Türkiye dahil pek çok ülke uzaktan eğitim modelini benimsemişti. Pandeminin bitmesinin akabinde bu durum bazı ülkelerde, belli kurumlarda kalıcı hale getirildi.

Şimdi ise bu sistemin genele yayılması için somut adımlar atılmaya başlandı.

Avrupa’da bazı ülkelerin önümüzdeki dönemle birlikte hibrit eğitim sistemine geçeceği ortaya çıktı. Bu sistemde, öğrenciler okula gitmek istemediklerinde uzaktan eğitim seçeneğine yönelebilecek. Yani, hem örgün, hem de uzaktan eğitim bir arada yürütülecek.

Hibrit sistemin en önemli yönü öğrencilerde devamsızlığın aranmayacak olması. Çünkü öğrenci dersi uzaktan da takip edebileceği için okula devam zorunluluğu şeklinde bir durum söz konusu olmayacak.

Elbette bu sistemin uygulamalı derslerde geçerli olmayacağını belirtmek gerekiyor. Örneğin mesleki okullardaki uygulamalı dersler sadece yüz yüze eğitimle verilebilecek.

Amazon işin ucunu kaçırdı! Tepki yağıyor! Amazon işin ucunu kaçırdı! Tepki yağıyor!

Böyle bir sistem Türkiye’de de uygulanır mı şimdilik belli değil. Lakin bahse konu hibrit sistemin, öğrencilerin okulla bağını koparacağı da bir gerçek. Peki sizin bu konudaki görüşleriniz neler? Sizce hibrit okul sistemi ülkemizde de uygulanmalı mı? Yorum sizin.