• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830

  Kızılcaköy’de yapılması planlanan jeotermal elektrik santrali ÇED süreci ve başvuru dosyasında neler var?

  09.10.2018 08:30
  Akın Yakan / Bakış Açısı

  Akın Yakan / Bakış Açısı

                     Kızılcaköy’de Jeotermal Elektrik Santrali ÇED Süreci Başladı. Bununla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde Aydın ili ile ilgili duyurular bölümünde 05.10.2018 tarihli duyuru ile “AYDIN il MERKEZ, INCIRLIOVA ilce Kızılcaköy Mahallesi mevkiinde 1569 ve 1570 numaralı parseller mevkiinde Gürmat Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Sarı Zeybek JES(54 MWe) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Başvuru Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 8. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci tamamlanana kadar süreç ile ilgili her türlü bilgiler ve projeye ilişkin görüş, soru ve öneriler AYDIN Valiliğine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.” şeklinde açıklama yapılmıştır.

  kizilcakoy.jpg

   

                     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, büyük bir hızla bu proje üzerine yoğunlaşmaya başladı. Ne oldu biliyor musunuz? ÇED sürecinde yapılması yasal olarak zorunlu olan “Halkın Katılım Toplantısı” nın günü bile belirlendi.

                     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde Aydın ili ile ilgili duyurular bölümünde 05.10.2018 tarihli duyuru ile AYDIN ili MERKEZ, INCIRLIOVA ilçesi sınırları içerisinde Gürmat Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Sarı Zeybek JES(54 MWe) projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır. Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 31/10/2018 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir.ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya AYDIN Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve AYDIN Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.” şeklinde açıklama yapıldı.

   

  kizilcakoy1.jpg

   

                     “Halkın Katılım Toplantısı” 31.10.2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Toplantının yeri ve saati ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve Aydın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden bilgi verilecek.

                     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı hızına yetişmek mümkün değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün jeotermal santrallerden doğaya salınan atıklarla ilgili olarak gelen ihbarlar için göstermediği duyarlılığı, Jeotermal şirketlerin ÇED dosyalarında göstermesi dikkat çekici.

                      Şimdi, Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açıldığına göre, bakalım dosya içeriğinde neler varmış? Böylece proje ile ilgili bilgilenmiş olalım.

                     Rahmetli Uğur Mumcu’nun dediği gibi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım. Bakalım bu proje ile neler yapmayı planlıyor şirket.

   

                     Yapılması planlanan bu projenin adı ne?

                     Bu projenin adı Sarı Zeybek JES(54 MWe).

   

                     Yapılması planlanan proje kapsamında Gürmat Elektrik Üretimi A.Ş J-894/A ve J-894/B ruhsat numaralı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular İşletme Ruhsatlarının kullanım hakkını kimden kiraladı?

                     Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası’nın 13 sayfasında şu şekilde açıklanmış;

                      “Gürmat Elektrik Üretimi A.Ş.” tarafından Aydın ili, Efeler ilçesi, Kızılcaköy Mahallesi mevkide “Aydın Termal Turizm ve Jeotermal Sistemleri A.Ş.(AYTER)” adına kayıtlı J-894/A ve J-894/B ruhsat numaralı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular İşletme Ruhsatları içerisinde 36 MWe ve 18 MWe olmak üzere iki üniteli “Sarı Zeybek JES(54 MWe)” projesi planlanmaktadır. 01.03.2018 tarihli ihale sonucunda söz konusu ruhsatların kullanım hakkı ruhsat süresinin bitim tarihi olan 21.11.2041 tarihine kadar “Gürmat Elektrik Üretim A.Ş.”ye devredilmiştir.

                     Şimdi biraz hafızamızı tazeleyelim. Bu yer, 01.Mart.2018 tarihinde Aydın Valiliği tarafından yapılan “Çiftlik Alanı İhalesi” sonucu Gürmat Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne devredilen yerdir.

                     Aşağıdaki kareyi bu nedenle unutmuyorum!

  kizilcakoy2.jpg

   

                     Şimdi herkesin merak ettiği soruya gelelim.

                     Yapılması planlanan bu proje tam olarak nerede yapılacak?

                     Sarı Zeybek Jeotermal Enerji Santrali’nin(54 MWe) Kızılcaköy Mahallesi 1569 ve 1570 parsellerde toplam 41.800 m2 alanda tesis edilmesi planlanıyor.

                     “Bu yer neresi, yerleşim yerlerine uzaklığı ne?” dediğinizi duyar gibiyim. Bu soruların yanıtı aşağıdaki görselde. Bu bilgiye nerden ulaştık? Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası’nın 22. sayfasından.

  kizilcakoy3.jpg

   

                     Yapılması planlanan bu proje kaç aşamadan oluşuyor?

                     Jeotermal enerji santralleri projesinde süreç; kaynak arama(sondaj) ve santral teknolojisi olmak üzere 2 aşamadan oluşuyor. Kaynak arama(sondaj) çalışmalarına ilişkin geliştirilen “Çiftlik Jeotermal Ruhsatında Kaynak Arama-I” projesi ÇED süreci mevcut durumda T.C. Aydın Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü uhdesinde halen devam ediyor. (Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası, 23. sayfa)

                     Bu açıklamadan “Çiftlik Jeotermal Ruhsatında Kaynak Arama-I” projesi ÇED süreci mevcut durumda T.C. Aydın Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü uhdesinde halen devam ettiğini anlıyoruz.

   

                     Yapılması planlanan bu proje hangi köyleri kapsıyor?

                     Bu proje Kızılcaköy, Balıkköy, Dereağzı ve Kardeşköyü kapsıyor.

   

                     Yapılması planlanan bu proje hangi taşınmazlar üzerinde yapılacak?

   

  kizilcakoy4.jpg

   

                     Yapılması planlanan bu proje hangi taşınmazlar üzerinde olacağını haritada görmek mümkün mü?

                     Elbette mümkün haritayı da aşağıda paylaşıyorum (Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası, 138. sayfa).

   

   

                     Bu haftaki yazımızı Kızılcaköy Mahallesi mevkiinde 1569 ve 1570 numaralı parseller mevkiinde Gürmat Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Sarı Zeybek JES(54 MWe) projesinin gerçekleşmesi halinde ortaya çıkacak santralin başvuru dosyasına eklenen temsili fotoğrafı ile sonlandırıyorum.

                     Bilgiyi vermek bizden, okuyup, bilgilenip yorumlamak sizden!

  kizilcakoy5.jpg

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 3696 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim