Apple’ın merakla beklenen yeni akıllı telefon serisi iPhone 14 için geri sayım devam ederken, şirkete yakınlığıyla bilinen bir hesap yeni serinin tanıtım tarihini paylaştı.

Tim Cook açıkladı: Apple'da çalışmak için gereken 4 kriter Tim Cook açıkladı: Apple'da çalışmak için gereken 4 kriter
Akıllı telefon dünyasının en önemli isimlerinden biri olan iPhone’un Eylül ayında karşımıza çıkacağı neredeyse kesin gibi. Asıl bilinmez olan şeyse, telefonun hangi gün tanıtılacağı. İşte Apple’a yakınlığıyla bilinen bir Twitter hesabı, iPhone 14 serisinin 13 Eylül tarihinde tanıtılacağını duyurdu.

Amerikalı teknoloji devinin bugüne kadar yeni iPhone modellerini genellikle Eylül ayının ilk iki haftası içerisinde yer alan Salı günlerinde tanıttığı düşünülecek olursa, bu tarih gayet akla yatkın görünüyor. Ancak burada aklınıza neden 6 Eylül Salı günü değil de 13 Eylül Salı günü sorusu gelebilir.

Yanıt aslında gayet basit. 6 Eylül Salı günü Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları için bir hayli önemli olan işçi bayramı kutlamalarına denk geliyor. Bu nedenle de telefonun tanıtımının önemini kaybetmemesi için 13 Eylül tarihinin tercih edilmesi daha olası.

Öte yandan yeni tanıtılacak iPhone serisinde ilk defa Pro modellerle Pro olmayan modeller arasında çok bariz farkların olması bekleniyor. Bugüne kadar Pro ile Pro olmayan modeli ayırt edebilmek için telefonun arka yüz tasarımına bakmak ve eğer 3 kamera görülüyorsa Pro, 2 kamera görülüyorsa düz model olduğunu anlamak gerekiyordu. Bununla birlikte iPhone 14’ten itibaren telefonun ön yüzeyinden de Pro olup olmadığı anlaşılacak.

Eğer iddialar doğruysa iPhone 14’ün Pro modellerinin ön yüzeyine “i” tasarımı denen kamera bölümü bulunacak. Bununla birlikte Pro olmayan iPhone 14’lerde ise çentikli tasarım aynen korunmaya devam edilecek.