Instagram’ın daha fazla doğrudan reklam geliri elde etmek için birçok alışveriş özelliğini geri aldığı bildiriliyor.

Doğrudan reklamların daha fazla gelir getirdiği bildiriliyor. Şirket, e-ticaret çabalarına doğrudan reklam verenlere odaklanacağından, Meta'ya ait fotoğraf ve video paylaşım platformunun mevcut alışveriş sayfası sonunda kaybolacak.

Bildirildiğine göre, alışveriş sayfasının dahili olarak "Tab Lite" olarak adlandırılan daha az kişiselleştirilmiş bir sürümüne geçmeyi planlıyor. Yeni gelişme, şirketin dikkatini kısa biçimli video işine çevirdiği için bazı uzun vadeli projelerden nasıl uzaklaştığını gösteriyor.

The Information tarafından hazırlanan bir rapora göre Instagram, e-ticaret çabalarının odağını doğrudan reklamları yönlendirenlere kaydırırken alışveriş özelliklerini küçültmeye çalışıyor. Personele Salı günü hareket hakkında bilgi verildiği bildirildi.

Instagram'ın mevcut alışveriş sayfası sonunda uygulamadan kaybolacaktı. Şirket, alışveriş sayfasının dahili olarak "Tab Lite" olarak adlandırılan daha basit ve daha az kişiselleştirilmiş bir sürümüne geçiyor.

Rapora göre, Meta'ya ait şirket, bugünden itibaren, kullanıcıları alışveriş sayfasının 'Tab Lite' versiyonuyla tanıştıracak uygulamasının halka açık bir testini başlatabilir.

Yakın tarihli bir başka rapor, Meta'nın şu anda Facebook, Instagram ve WhatsApp platformlarına daha fazla ücretli özellik eklemek istediğini öne sürdü. Sosyal medya devinin "olası ücretli özellikler" üzerinde çalışmak için yeni bir ürün organizasyonu kurduğu bildiriliyor ve birimin Meta'nın eski Araştırma Başkanı Pratiti RayChoudhury tarafından yönetildiği söyleniyor.