• BIST 98.937
 • Altın 220,619
 • Dolar 5,3473
 • Euro 6,0745

  İncirliova’da Dildamak Tadında Öyküler

  04.06.2018 08:30
  Aydın Avcı / Gezi-Yorum

  Aydın Avcı / Gezi-Yorum

  Değerli Aydınpost okuyucuları, geçen hafta “Haftanın Beşlisi” olarak İncirliova kültür parkında Belediye Başkanı Gürşat Kale ile bir canlı yayın gerçekleştirdik. Gerçekleşen canlı yayında İncirliova için yapılmış ve yapılacak çok güzel şeyler gördük. Bu arada belediye başkanımız kendi emekleri ile bölgede yaşayan yazarların İncirliova Belediyesi kültür yayınları tarafından çıkartılan “Dildamak tadındaki öyküler” çalışması hazırlanarak dağıtılmaya başlanmış. Umarım okudukça beğeneceksiniz… Sonuç kısmında da biyografisi bulunan yazar Enver Gümrah Beyin de kısaca sizlere tanıtımını yapmış olacağım. Belediye Başkanı Gürşat Kale’nin kent müzesi yapacağını duydukça daha çok heyecanlandığımı ifade etmek istiyorum. Kent müzesinde neler sergileyeceğini bizlere anlattılar. Çok mutlu oldum, Aydın’a 10 km uzaklıkta olan İncirliova ilçesinde güzel çalışmalar yapıldığını bilmenizi istiyorum.

  Aydın İncirliovalı Yazar Enver Gümrah’ın yaşamının çeşitli dönemlerinde kaleme aldığı on dokuz öykü ve ve bu öykülerden biri için yazılmış radyo tiyatrosu metnini kapsayan “Dildamak” kitabı raflardaki yerini aldı. Yazarın doğup büyüdüğü topraklardaki toplumsal yapı, insan ilişkileri ve gündelik yaşam deneyimlerini mizahi ve duyarlı bir dil ile anlattığı kitap, Aydın Yüksel Yalova Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencileri tarafından resimlendi. Kitapla birlikte ayrıca, öykülere eşlik eden resimlerin yer aldığı “Dildamak Öykü Kitabı Resimleri Sergi Kataloğu” da yayınlandı.

   

  İncirliova’da doğmuş, yaşamının önemli bir bölümünü burada geçirmiş duyarlı bir yazarın derin gözlem gücü ile kaleme aldığı öyküler, size kent, köy ve yakın çevreye uzanan bir dönemin toplumsal yapısı, insan ilişkileri ve gündelik yaşam deneyimlerini anlamanız ve hatta yaşamanız için ayna görevi üsteniyor. Özellikle yerel kültürel mirasın, yaşam biçimleri ve anlayışlarının genç kuşaklarca daha iyi anlaşılmasını sağlayacak özgünlükte bir içeriğe sahip doğa, insan ve yaşam odağında kurgulanmış öyküler keyifli okuma yolculuklarına davetiye niteliği taşıyor.

  Bir dönemin gündelik yaşamında kendine yer bulmuş, bugün artık çoğunu yitirdiğimiz gelenekler ve dil özelliklerini yeniden keşfetmemizi ve hatırlamamızı sağlayan “Dildamak” kitabı; akıcı ve mizahi dili, güçlü insan ve mekân tasvirleri ile gençlerden yetişkinlere kadar uzanan geniş bir okur kitlesine hitap etmeyi başarıyor. İlk kez bir kitapta buluşan öyküler, bu toprakların gençleri tarafından resimlenerek gençlerin hayal güçleri ve bakış açılarını da yansıtan canlı bir yapıya kavuşuyor.

   

  Kitabın yayınlanması vesilesiyle İncirliova Belediyesi tarafından Park İncirliova’da kitap tanıtımı ve resim sergisi etkinliği düzenlendi. Okul öğrencileri tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisi ve müzik dinletisinin beğeniyle izlendiği buluşmada; İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, Yazar Enver Gümrah ve ilgili okulun Resim Bölümü Koordinatörü Özlem Yeşildağ tarafından yapılan konuşmaların ardından, öğrenciler tarafından çizilen resimleri kapsayan sergi açılışı da gerçekleştirildi. Çeşitli kurum temsilcileri ve halkın yoğun biçimde katıldığı etkinlikte, kitabı resimleyen öğrencilere ve okul yöneticilerine teşekkür belgeleri ve armağanlar takdim edildi.

   

  Kültürel miras zenginlikleri ve değerlerinin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılmasını önemsediklerini ve bu yönde çalışmalar yürüttüklerini belirten İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale; “Bu topraklarda yetişmiş bir yazarın eserini yayınlamaktan onur duyuyoruz. Kendisine yaptığı bu değerli katkı için tüm hemşerilerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Kitabın hazırlanış sürecinde Aydın Yüksel Yalova Güzel Sanatlar Lisesi ile yürüttüğümüz çalışma yerel yönetimler ile eğitim kurumları arasındaki işbirlikleri için de değerli bir örnek oluşturuyor. Gençlerimiz bu toprağın öykülerine hazırladıkları resimleriyle yeni anlamlar kazandırmış oldular. Kültürel proje ve çalışmalarımızı çeşitlendirerek sürdürmeyi planlıyoruz” dedi. Yazarın öykülerinde yoğun biçimde kullandığı yerel dildeki sözcük ve deyimlerin hatırlanması amacıyla hazırlanan “Dildamak Sözlükcesi” adlı broşürün sunulduğu etkinlik, Yazar Enver Gümrah’ın kitabını imzalamasıyla son buldu. Kitap ve alt yayınlar İncirliova Belediyesi’nden temin edilebilir. Yazarın biyografisi aşağıdaki gibidir:

   

   

  BİYOGRAFİ: ENVER GÜMRAH

  15 Ocak 1946 tarihinde Aydın - İncirliova’ya bağlı Karabağ Köyü’nde doğdu. İlkokulu doğduğu köyde, ortaokulu uzun mesafeye rağmen yürüyerek ve trenle gidip döndüğü Aydın’da tamamladı. Bin dokuz yüz altmış dokuz yılında PTT İdaresinin açtığı sınavı kazanarak İzmir’de çalışma yaşamına başladı. Çalışırken İzmir Akşam Ticaret Lisesini, emekli olmadan da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İş İdaresi Bölümü’nü bitirdi. Bin dokuz yüz doksan altı yılında emekli oldu. İzmir’de, Yazar Hidayet Karakuş’un yürüttüğü Öykü Yazarlığı Atölyesi’ne katıldı. (2007-2009) Bu süreçte yazdığı öykülerden bazıları çeşitli yerel dergilerde yayınlandı. Kitap ve okuma sevgisi ile İzmir Balçova’da açtığı sahaf dükkânında çalışmaya devam ediyor. Evli ve iki kız babası olan Gümrah’ın iki de torunu var.

  Bu bilgileri İncirliova kent belleği koordinatörü MEHMET AKKAYA Beye teşekkürlerimizi bir borç bilir

  SONUÇ: Sizi şekillendiren toprakları sunulmuş en güzel armağan olsa gerek oraya dahil yazdıklarınız. İşte tam bu  noktada duruyor “Dildamak” kitabı biyografisinde de gördüğünüz gibi İncirliova’da doğmuş yaşamının önemli bir bölümünü burada geçirmiş duyarlı bir yazarın derin gözlem gücü ile kaleme aldığı öyküler size kent, köy ve yakın çevreye uzanan bir dönemin toplumsal yapısı insan ilişkileri ve gündelik yaşam deneyimlerini anlamanız ve hatta yaşamanız için ayna görevi üstleniyor.

  Özellikle yerel kültürel mirasın yaşam biçimleri ve anlayışların genç kuşaklarca daha iyi anlaşılmasını sağlayacak özgünlükte bir içeriye sahip doğa insan ve yaşam odağında kurgulanmış öyküler keyifli okuma yolculuklarına davetiye niteliği taşıyor. Bir dönemin gündelik yaşamında kendine yer bulmuş. Bugün önemli bir bölümü yetirdiğimiz gelenekleri ve dil özelliklerini yeniden keşfetmemiz ve hatırlamamızı sağlayan dildamak kitabını bize kazandıran ve önemli bir kitleye ulaştıran emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bir başka İncirliova yazısında yerelden başlayıp bölgesel, ulusal ve evrensel alana ulaşan kültürel proje ve çalışmalarımızın daha da çoğalacağı günleri yaşıyor olmanın umudu ile hepinize teşekkür ediyorum.

  incirliova.jpgincirliova1-001.jpg

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 2203 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim