İnternetten alışverişe yönelik talebin yükselişiyle evden e-ticaret yapanların sayısı da zamanla artış göstermektedir. Evden satış yapmak, herhangi bir fiziki mağazası bulunmayan girişimcilerin sık başvurduğu yollar arasındadır. Esnek çalışma saatleri ve düşük maliyet gibi avantajları olan bu yöntem sayesinde e-ticaret faaliyetlerinizi evinizden kolaylıkla yürütebilirsiniz.

Evden Satış Nasıl Yapılır?

Evden satış yapmak için öncelikle e-ticaretin gerektirdiği adımları tamamlamanız beklenir. İnternet üzerinden yapılan tüm satış işlemleri için fatura kesilmesi zorunludur. Buna bağlı olarak da ürünlerini online mecralar aracılığıyla satmak isteyenlerin, resmî bir şirket kurması gerekir. Bu noktada şahıs şirketi, yeni başlayanlar için ideal bir tercih olabilir. Şirketinizi kurduktan sonra sonra sıra, satışlarınızı yapmak istediğiniz mecraya göre değişen prosedürleri tamamlamaya gelir.

Satışlarınızı kendi internet sitenizden ya da sanal pazar yerleri üzerinden yapabilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda var ki e-ticaret için bu yollardan birini seçmeniz gibi bir zorunluluk yoktur. Evden satış yapmak için bu iki metodu birlikte kullandığınız karma bir model de geliştirebilirsiniz.

İnternetten Satış Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar Nelerdir?

Girişimciler için pek çok fırsat sunan internetten satış yapmak, özenle yürütülmesi gereken bir süreçtir. Özellikle faaliyetlerine yeni başlayanların adımlarını planlayarak atması başarıya ulaşmalarında önemli bir rol oynar. Evden satış yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalardan bazıları şunlardır:

●     Satmak istediğiniz ürünleri özenle belirlemelisiniz.

●     Düzenli ürün teslimi için tedarikçilerle anlaşma yapmalısınız.

●     Satış hedeflerinize göre stok stratejileri geliştirmelisiniz.

●     Teslimat süreçlerinin aksamaması için doğru kargo firmasıyla çalışmalısınız.

WhatsApp konuşmalarınız başkalarının eline geçebilir WhatsApp konuşmalarınız başkalarının eline geçebilir

Evden satış yapmak isteyenlerin bu faaliyetler için seçtiği platform son derece önemlidir. Ürünlerin, hedef kitlenin hâlihazırda kullanıcısı olduğu mecralarda satışa sürülmesi, başarı olasılığını yükseltir. Markanıza ve ürünlerinize olan talebi artırabilmek adına farklı avantajlarıyla ön plana çıkan e-ticaret kanallarını tercih edebilirsiniz.

Evden Satış Yapmanıza Yardım Edecek İnternet Platformları Nelerdir?

Evden satış yapmak isteyenler, bu süreçte desteğe ihtiyaç duyabilir. Bu gereksinim, özellikle reklam ve tanıtım alanında kendini gösterir. Sosyal medya kanalları, söz konusu ihtiyacı gidermek adına son derece işlevsel olduğu gibi satış işlemleri de doğrudan bu mecralar üzerinden yapılabilir.

Sosyal medya platformlarının online satış üzerindeki etkisi her geçen gün daha hızlı bir şekilde artar. Çok sayıda kullanıcı, trendleri takip etmek ve bu doğrultuda alışveriş yapmak için ilgili mecraları tercih eder. Instagram, alışveriş alanında en sık rağbet gören sosyal medya platformları arasındadır. Burada satış yapmak için markanıza ait bir işletme hesabı açmanız gerekir. Instagram satışı için platform üzerinde kendi mağazanızı kurduktan sonra faaliyete başlayabilirsiniz.

Instagram’da Satış Yapmak Neden Önemlidir?

Instagram’da satış yapmak, geniş bir kitleye ulaşmak için yerinde bir karar olabilir.  Zira güncel verilere göre ayda 2,9 milyar aranma hacmiyle bu mecra, dünyanın en sık ziyaret edilen 10 web sitesinden biridir. Google verilerine göre ise platformun ismi, en çok aranan terimler arasında 9. sıradadır. Dünyanın dört bir yanındaki Instagram kullanıcılarına ulaşabileceğiniz bu platformda takipçileriniz ve işletme hesabınızı ziyaret edenler, otomatikman potansiyel müşterinize dönüşür. Ayrıca dönemsel olarak değişen Instagram trendlerini takip ederek markanızı daima güncel tutmanız da mümkün hâle gelir.

Instagram’da Satış Yapmanız İçin Bilmeniz Gerekenler IdeaSoft’ta!

Instagram’da e-ticaret yapmak isteyenlerin öncelikle birtakım hususları bilmesi önemlidir.  Bu sosyal medya platformunda mağaza kurmak için aktif olarak satış yaptığınız bir e-ticaret sitenizin olması şarttır. Ödemeler için de vergi mükellefi olmanız yani kendi şirketinizin bulunması gerekir. Ayrıca Instagram’da online mağaza kurmadan önce Facebook Business Manager üzerinden ürün kataloğu oluşturmanız da atmanız gereken adımlardandır. IdeaSoft App Store’da yer alan Facebook AdPilot uygulamasıyla bu aşamaları kolaylıkla tamamlamanız mümkündür. E-ticaret sitenizin sosyal medya platformuyla entegrasyonunu sağlayan bu uygulamayla markanıza ait Instagram mağazasını kısa süre içerisinde açıp Instagram’dan satış yapmaya başlayabilirsiniz.