Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Google, geliştirdiği uygulamalarla teknoloji meraklılarının hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyor. Şirket tarafından tanıtımı yapılan son uygulama ise Okuma Modu oldu.

Google tarafından Play Store’a yüklenen ve Okuma Modu ismi verilen bu uygulama sayesinde, artık görme konusunda sıkıntı yaşayan, hiç görmeyen veya disleksi olan teknoloji meraklıları internette yer alan içeriklerden çok daha kolay bir şekilde faydalanabilecek. Az gören veya disleksi olan kullanıcılar bundan sonra Okuma Modu uygulaması sayesinde söz konusu içerikleri kendi görme kabiliyetlerine göre yenileyebilecek ve bu sayede en iyi okuma deneyimini yakalayabilecekler.

Metin boyutu, kontrast ayarı, ışık dengesi gibi konularda tercihleri kullanıcılara bırakan Okuma Modu uygulaması aynı zamanda internet sitelerinin sağdan soldan çıkan reklamlarını da engelleyerek daha konforlu bir okuma deneyimi sunacak.

Gözleri hiç görmeyen kullanıcıları da düşünen bu uygulama sayesinde kullanıcılar, istedikleri metni sesli şekilde de dinleyebilecekler. Ancak bu sesli okuma özelliği şu an için yalnızca İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca dilleri için geçerli. Bununla birlikte Google, önümüzdeki dönemde bu dil seçeneklerinin artacağını ve çok daha fazla görme engelli insanın bu özellikten faydalanacağını duyurdu. Söz konusu uygulamaya Google Play üzerinden ücretsiz olarak erişebilirsiniz.