Gazeteci Fatih Altaylı'nın YouTube kanalına "Atatürk" filminin oyuncularından Aras Bulut İynemli, Songül Öden, Sarp Akkaya ile yönetmeni Mehmet Ada Öztekin'i konuk oldu. Altaylı, filmden bahsettiği sırada ağladı.

Filmin kendisinde bıraktığı etkiden dolayı duygulandığını anlatan Altaylı, “Filmi hatırladıkça hala gözlerim doluyor. Çok iyi film yapmışsınız" dedi. Altaylı'nın ağlamaya başlamasının ardından Aras Bulut İynemli, “Abi sarılabilir miyim sana?” diyerek izin istedi.

Anne olmaya hazırlanan Songül Öden ise "Benim hormonlarım var, lütfen ağlamayın, devam ettiremeyiz" ifadelerini kullandı. 

Almanya'da Filistinli yazarın ödül töreni iptal edildi... Tepkiler büyüyor! Almanya'da Filistinli yazarın ödül töreni iptal edildi... Tepkiler büyüyor!

Filmde Enver Paşa rolünü canlandıran Sarp Akkaya, "Bizi ağlatan şey, bu liderin bizim liderimiz olması. Filmler ağlatır, güldürür. Zaten filmin yapılma sebebi odur, size hissettirmek. Bizim projemizin artısı, şu anda sizi etkileyen şey, bu lider bizim liderimiz" dedi.

'15 DAKİKA KENDİME GELEMEDİM'

Programın ilerleyen dakikalarında oyuncular filmde çok duygusallık yaşadıklarını belirtti. Aras Bulut İynemli, "Atatürk'ün Anzak anneleri için yazdığı bir mektubu var, yönetmenimiz Çanakkale Savaşı sonrasına koymayı tercih etti. Mektubun içeriğini biliyordum, sahneye geldikten sonra 15 dakika kendime gelemedim" diye konuştu. 

Disney Plus'ın yayınlamama kararı sonrası ne hissettiklerini soran Altaylı'ya yönetmen Mehmet Ada Öztekin, "Çok kötü hissettik. Öyle ya da böyle bir iş başladığında, hangi iş olursa olsun bunun filmcilikteki ilk şeyi yolunun belirlenmesidir. Nereye, sinema mı, dijital mi, televizyon mu bu konuşulur. Bütün yolculuğunu böyle kurmaya başlarsın. Bizim böyle bir şeyi istememiz, 'zaten kötü bir yolculuktu, iyi oldu' demek teknik olarak doğru değil. Can sıkıcı bir süreçti. Ciddi bir zamanını aldı hayatımızın. Bunun bozulmadan seyirciye gitmesi çok önemliydi" dedi. 

Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı, senaryosunu Necati Şahin’in kaleme aldığı, Atatürk rolünü Aras Bulut İynemli’nin, Zübeyde Hanım’ı Songül Öden'in, Ali Rıza Efendi’yi Mehmet Günsür’ün, Enver Paşa’yı Sarp Akkaya'nın, Madame Corinne’i Esra Bilgiç'in yapım, iki film olarak izleyiciyle buluşacak. 

"Atatürk" filminin ilk gösterimi 3 Kasım'da gerçekleşti. İkinci gösterimi ise 5 Ocak'ta sinema salonlarında izleyicilerle buluşacak.