Yüksek enflasyon ortamında kredi kartı harcamaları son bir yılda yüzde 155 arttı. Tüketicinin kart kullanımına olan ilgisinin enflasyonu körüklemesi nedeniyle konuyla ilgili 3 düzenlemenin hayata geçirileceği iddia ediliyor.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Perşembe günü Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında gerçekleştirilen enflasyon raporu toplantısında kredi kart düzenlemelerine yönelik mesajlar verildi. Karahan açıklamalarında "Bu konuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor. Belirli bir aşamaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

MASADA 3 FORMÜL VAR

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar ise faiz oranı, taksit sınırlaması ya da kişinin harcayabileceği tutar konularında adımlar atılabileceğini ifade etti.

KART LİMİTLERİ KISITLANABİLİR

Uzmanlara göre bankaların müşterilerine verdikleri yüksek kredi kartı limitleri enflasyonun artmasına neden oluyor. Bankalar kredi kartı limitlerini düzenlerken müşterilerinin ödeme alışkanlığı, gelir-gider dengesi ve kredi notunu dikkate almayabiliyor.

Müşterilere maaşlarının üzerinde verilen limitler de kart kullanımını teşvik edebiliyor. İç talebin azaltılmaya çalışıldığı ortamda kart limitlerine kısıtlama gelebileceği konuşuluyor.

KULLANIMA SINIRLAMA GELEBİLİR

Taksit sınırlaması uygulamasının da seçenekler arasında olduğu ifade edildi. BDDK dönem dönem taksit sınırlamasına gitti.  Ağustos 2023'te havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda taksit uygulanması yasaklanmıştı.

LOKANTA VE OTELLER ÖN PLANA ÇIKTI

Bu noktada hizmetler sektörüne yönelik kredi kartı kullanımına sınırlama gelebilir. Geçen hafta harcamalardaki en belirgin artışta hizmet sektörleri öne çıktı. Özellikle lokanta ve otel sektörünün öne çıktığı ifade ediliyor. Yurtdışından alışverişlerde de kart kullanımı sınırlandırılabilir.

Kulis: Asgari ücret yeniden masaya yatırılacak! İşte o tarih Kulis: Asgari ücret yeniden masaya yatırılacak! İşte o tarih

ASGARİ ÖDEME TUTARINA DÜZEMLEME

Asgari ödeme tutarı oranının artırılması olasılığı da masada yer alan seçeneklerden biri.  Mevcut durumda 25 bin lira altı limiti olan kredi kartlarında dönem borcunun yüzde 20'lik dilimi asgari ödeme tutarı olarak belirleniyor.

25 bin lira üzeri kredi kartlarında ise dönem borcunun yüzde 40'ı oranında ödeme yapılması gerekiyor. Asgari ödemelere yönelik son düzenleme Haziran 2022'de yapılmıştı.