Milli Muharip Uçağı piste çıktı Milli Muharip Uçağı piste çıktı

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi, 6 Şubat sabahına büyük bir felaketle uyandı. Sabaha karşı 04.17’de meydana gelen ilk deprem 10 ilimizi birden etkilerken, merkez üssü Elbistan olan ve aynı gün saat 13.17 sularında gerçekleşen ikinci deprem yıkıcılığı daha da arttırdı. Şimdiye kadar 39 binden fazla insanımızın hayatına mâl olan depremlerin ardından Türkiye’nin gündemi bir anda değişti. Bölgeye adeta yardım yağarken arama kurtarma çalışmaları hâlâ devam ediyor.

Bölgede olan depremler, İstanbul’da beklenen depremi bir kez daha gündeme getirdi. Önlem almak isteyen vatandaşların internette en çok arattığı konulardan bir tanesiyse deprem çantası oldu. Peki ama bir deprem çantası hazırlarken içerisine neler konmalı? Elbette hayata devam etmek için en gerekli şey su. Bu sebepten dolayı deprem çantanıza koymanız gereken ilk şey de su olmalı. İki adet suyu çantanıza koymayı asla ihmal etmemelisiniz. Ayrıca kalorisi yüksek konserve yiyecekler ve meyve suyu türevlerini de çantanıza ekleyebilirsiniz.

Arama kurtarma ekiplerine sesinizi duyurmanız zor olabilir. Dolayısıyla çantanıza bir adet düdük ve bir adet el feneri koymayı da unutmamanız gerekiyor. Hijyen konusu da depremden bir süre sonra ciddi sorun haline gelebiliyor. Diş macunu, diş fırçası, ıslak mendil, hijyen pedi ve tuvalet kağıdı gibi ürünleri de çantaya koymakta fayda olacaktır. Ayrıca her 6 ayda bir deprem çantanızı kontrol etmenizi ve son kullanma süresi geçen ürünleri değiştirmenizi de öneriyoruz. Tüm bunların haricinde termal battaniye, yara bandı, boyunluk gibi ürünler de deprem çantasının olmazsa olmaz ürünleri arasında yer alıyor.