• BIST 108.645
 • Altın 154,531
 • Dolar 3,8286
 • Euro 4,5258

  CHP liderinden ilk açıklama

  25.03.2009 16:33
  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Ergenekon diye tanımlanan bir örgütün CHP'deki çatışmalarda bir unsur olduğuna dair benim hiçbir bilgim, görgüm, izlenimim yoktur'' dedi...
  CHP liderinden ilk açıklama
  CHP liderinden ilk açıklama CHP liderinden ilk açıklama CHP liderinden ilk açıklama

  Baykal, partisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın, parti yöneticileri ve ilçe belediye başkan adaylarıyla Ankara'nın çeşitli ilçelerinde şehir turu yaptı. Genel merkezden seçim otobüsüyle hareket eden ve güzergahındaki vatandaşları selamlayan Baykal, Demetevler'de bir pastanede basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  Baykal, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında hazırlanan ikinci iddianamede ''kendisinin CHP'nin başından indirilmek istenmesine yönelik iddialar'' bulunduğunu belirterek, değerlendirmesini soran bir gazeteciye şu yanıtı verdi:

  ''İddianameyi görmedim. İddianamede neyin olduğuna yönelik sağlam bir bilgim yok ama söyledikleriniz benim de kulağıma geldi. İddianamede benim adımın geçmiş olması ve CHP'nin adının geçmiş olmasının değerlendirilmesi gerekir. Demokratik siyasi yaşam içerisinde bu partide tartışmalar geçirdik, yarışmalar yaptık. Kongreler, kurultaylar geçirdik. Bunları bütün Türkiye ilgiyle izledi. Parti içinde benimle mücadele eden kişilerin, ekiplerin arkasında Ergenekon denilen örgütü andıracak herhangi bir grubun bulunduğuna dair bir gözlemim, hiçbir izlenimim olmadı.
  Normal demokratik yarışmaları yaptık. Bazen kaybettim bazen kazandım. Ama hiçbir zaman ne Ergenekon'dan dolayı kaybettiğimi ne de kazandığımı ne de son zamanlarda beni değiştirmeye yönelik kampanyalarda Ergenekon diye bir kuruluşun olduğunu düşünmedim. Bana bunu düşündürecek hiçbir somut işaret görmedim. Elbette siyasi hayat içinde bize yönelik mücadele yapanlar vardır. Bu mücadeleyi yapanların arkasında bazı güçler vardır. Bu güçlerin bir kısmı Türkiye'nin içindeki, bir kısmı Türkiye'nin dışındaki güçlerdir. Bunlar demokratik siyasal yaşamın doğal uygulamalarıdır. Bunun ötesinde Ergenekon diye tanımlanan bir örgütün CHP'deki çatışmalarda bir unsur olduğuna dair benim hiçbir bilgim, görgüm, izlenimim yoktur.''

  ''TAVRIM HAKSIZLIKLARA MARUZ BIRAKILANLARDAN YANA''

  Baykal, bir gazetecinin ''(Ben Ergenekon'un avukatıyım) demiştiniz. Ergenekon'u savunmaya, Ergenekon davasında taraf olmaya devam edecek misiniz?'' sorusuna, ''Söylediğim çok açık, CHP'nin içindeki çatışmalarda Ergenekon diye bir örgütün yer aldığına dair hiçbir izlenimim olmamıştır'' karşılığını verdi.

  Kendisinin ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında haksızlıklara karşı olduğunu ifade ettiğini vurgulayan Baykal, tavrını hukuktan ve haksızlıklara maruz bırakılan insanlardan yana koyduğunu söyledi. İnsan hakları ihlallerine karşı olduklarını belirten Baykal, bu davada ulusal ve uluslararası hukuk standartlarının, yargılama koşullarının ihlal edildiğinin açık olduğunu ifade etti. Bunun tartışılır bir yanı olmadığını, bu tavır içinde bulunanların yanlış yaptığını kaydeden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Bu, AB'deki ilgili çevrelerin değerlendirmesidir. AİHM'deki hukukçuların değerlendirmesidir. Türkiye'de içinde AKP'lilerin de bulunduğu 75 tane baronun ortak değerlendirmesidir. Bu, eski Yargıtay başkanlarının, hukukçuların değerlendirmesidir. Buna karşı çıkacak hiçbir ciddi hukukçu yoktur. Karşı çıkanlar da hukukçu kimliğiyle değil siyasetçi kimliğiyle karşı çıkmaktadır. Burada hukuk dışı uygulama yapılıyor, insan hakları ihlal ediliyor. Bunu dile getirmek herkesin görevidir, elbette benim de görevimdir. Şimdi böyle dedik diye, bana karşı mücadele verenlerin arasında Ergenekon'un ikinci iddianamesi 'Ergenekon'u destekleyen çevreler var' dedi diye ben buna destek mi vereceğim? Benim öyle bir gözlemim yok ne ben ne CHP'deki herhangi bir kişi ne aklı başında siyaseti gözlemleyen, değerlendiren bir tarafsız gazeteci... (Deniz Baykal'ı şu indirmek istiyor, bu indirmek istiyor) denmiştir ama bugüne kadar (Ergenekon indirmek istiyor) diye ilk kez duyuyorum.''

  Baykal, ''Ergenekon soruşturmasının ikinci iddianamesinde adınızın geçmesi yerel seçimlerin sonucunu etkiler mi?'' sorusuna da ''Öyle bir gözlemim, değerlendirmem yok. İddiaları, kanıtları görmeden net bir değerlendirme yapmayı da doğru bulmuyorum'' karşılığını verdi.

  Bu arada, Baykal'ın bulunduğu konvoy, Keçiören'den geçişi sırasında MHP'nin seçim bürosu önünde MHP Keçiören Belediye Başkan Adayı Şükrü Şahin'in konvoyuyla yan yana geldi. Şahin seçim otobüsünün önüne gelerek Baykal ile tokalaştı ve ''Hoşgeldiniz'' diyerek Baykal'a seçimde ''başarılar'' diledi.

  SABAH

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim