Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz cari işlemler açığı ve sermaye girişleriyle ilgili açıklamasında “Ekonomimizin Orta Vadeli Program'da ön gördüğümüz 4.4 büyümeye rahatlıkla ulaşabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kırgızistan İş Forumu'na katıldı. Yılmaz, yaptığı konuşmada Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünü geride bırakarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye Yüzyılı’nı başlattıklarını belirtti. 

13 ÇEYREKTİR ARALIKSIZ BÜYÜME

Yılmaz, ekonomideki bütün zorluklara rağmen milli birlik ve beraberliğini koruyarak milletin olumsuzlukların üstesinden geldiğini ve gelmeye devam ettiğini aktardı. 

Yılmaz “Cumhuriyetimizin 100. yılında ekonomimiz son 13 çeyrekte aralıksız büyümesini sürdürmüş, 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4, ikinci çeyreğinde yüzde 3,9, üçüncü çeyrekte ise yüzde 5,9 büyümüştür. 

HEDEFLER TUTTURULACAK

İlk 9 aylık ortalama büyümemiz 4.7 seviyelerine ulaşmıştır. Bu son çeyrek verilerini de bu ay sonu itibarıyla göreceğiz inşallah. Ekonomimizin Orta Vadeli Program'da ön gördüğümüz 4.4 büyümeye rahatlıkla ulaşabileceğini düşünüyoruz. Dolar bazında da 1.1 trilyon rakam civarında bir ekonomik büyüklüğe ulaşacağız. 

IMF'nin yaptığı tahminlere göre nominal olarak 17. büyük ekonomi satın alma gücü paritesiyle 11. büyük ekonomi olarak geçen yılı kapatmış olacağız” ifadelerini kullandı.

CARİ AÇIK AZALIYOR

2002 yılında 36 milyar dolar olan ihracatın 7 kattan fazla artarak 2022 yılında 254 milyara ulaştığını ifade eden Yılmaz şunları kaydetti:   “2023’te ise 256 milyar dolara ulaşarak tarihi bir seviyeye geldiğini görüyoruz.

Cari açık azaldı, sermaye girişi hızlandı - 2. Resim

Dünyadaki sıkıntılara rağmen, temel ihraç pazarımız olan Avrupa’daki daralmalara rağmen, içeride yaşadığımız deprem afetine rağmen ihracatçılarımızın gerçekleştirdiği bu performansı gönülden tebrik ediyorum. 

LPG'ye dev zam geliyor! Depoları doldurun LPG'ye dev zam geliyor! Depoları doldurun

SERMAYE GİRİŞİ HIZLANDI

Cari işlemler açığımızın azalma eğiliminde olduğunu ve ülkemize daha çok sermaye girişi olduğunu görüyoruz. Son 21 yılda gösterdiğimiz performans ortada. 2003 yılından bu yana ülkemize gelen doğrudan uluslararası yatırım toplamda 261,3 milyar doları bulmuştur. Bunu daha yukarı rakamlara ulaştırmak istiyoruz” diye konuştu.