50 fintech lideri, Bitcoin ticaretini Aralık ayına kadar maksimum 25 bin dolar ve dip olarak 13 bin dolar olarak görüyor.

Kutsal Damacana 4 geliyor! İşte vizyon tarihi! Kutsal Damacana 4 geliyor! İşte vizyon tarihi!
Bitcoin'in ( BTC ) kritik 20.000 $ seviyesinde desteğini kaybetmesiyle yatırımcılar, amiral gemisi dijital varlığın dibinin nerede olacağını ve yılı hangi fiyattan bitireceğini merak ediyor. Ünlü analistin iddiası ise pek iç açıcı değil.

Finder anketinin sonuçlarına göre, Bitcoin fiyatının 2022'de yılın en düşük seviyesi olan 13.676 $'a ulaşacağını ve yılı 25,473 $'da tamamlamadan önce toparlanacağı tahmin ediliyor.

Bitcoin'in 2022 sonundaki fiyatı. Kaynak: Finder

Morpher CEO'su Martin Froehler, bitcoin fiyatının yıl sonuna kadar 40.000 dolara sıçramadan önce 12.000 doların altına düşeceğini tahmin ediyor. Froehler açıklamasında şu sözlere yer verdi;

“Önümüzdeki birkaç ay içinde daha büyük projelerin başarısız olmasını beklemek mantıklı. Perakende duyarlılığı, küresel ekonomik belirsizlik ve enflasyon nedeniyle tarihi düşük seviyelerde. Çin çıkışını sindirmek zorunda kalan yüksek kaldıraçlı madenciler teslim olacak ve aşağı yönlü baskıyı daha da artıracak. Daha da düşük Bitcoin fiyatları göreceğiz.”

Özellikle, ankete katılanların %70'i, piyasanın bir bütün olarak düşüş eğiliminde olduğuna dair yaygın hissi yansıtan, piyasanın resmi olarak bir "kripto kışı"na girdiğine inanıyor.

Bu arada, panelistlerin %70'i, kripto para piyasasının çökmesine yol açan en önemli faktör, dünya çapında faiz oranlarındaki artış oldu. Bunun ardından Terra'nın ( LUNA ) çöküşü (%68), merkez bankalarının bilançolarını sıkılaştırması (%47) ve enflasyonda artış (%40) geliyor.

Bitcoin'in fiyat düşüş eğiliminin ana nedenleri. Kaynak: Bulucu

Yasal Uyarı: Bu sitedeki içerik yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.